Tak uznał dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie (nr IPPB1/415-372/07-2/JB)

.

Podatnik, który wystąpił z wnioskiem o interpretację prawa podatkowego, chciał się upewnić, czy koszt naprawy powypadkowej przyczepy może być uznany za koszt podatkowy, jeżeli przyczepa nie była objęta ubezpieczeniem dobrowolnym, a wobec tego, czy otrzymane odszkodowanie OC z polisy sprawcy wypadku należy uznać za przychód podatkowy.

Wnioskodawca, jako osoba fizyczna opodatkowana na zasadach ogólnych, prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług transportowych. Jego pracownik, kierując samochodem ciężarowym z przyczepą, uczestniczył w wypadku komunikacyjnym. Uderzył w auto jadące przed nim, a w przyczepę samochodu podatnika wjechał pojazd poruszający się za nim. W konsekwencji uszkodzona została i ciężarówka, i przyczepa. Samochód miał wykupioną polisę AC, podczas gdy przyczepa – jedynie polisę OC.

Wnioskodawca poniósł koszty naprawy powypadkowej przyczepy, potwierdzone fakturą VAT wystawioną na firmę. A ponieważ szkoda powstała nie tylko z winy kierowcy samochodu jadącego za samochodem podatnika, ale również z winy jego pracownika, ubezpieczyciel chce przyznać odszkodowanie z polisy OC sprawcy szkody, ale tylko do wartości 50 proc. poniesionych kosztów naprawy przyczepy.

Podatnik twierdzi, że ma prawo ująć fakturę za naprawę powypadkową przyczepy nieobjętej ubezpieczeniem dobrowolnym w koszty uzyskania przychodów. Art. 23 ust. 1 pkt 48 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wyłącza bowiem z kosztów podatkowych remonty powypadkowe samochodów. A przyczepa jest pojazdem mechanicznym, ale nie samochodem.

Dyrektor IS w Warszawie, który uznał stanowisko podatnika za prawidłowe, potwierdził tym samym jego prawo do zaliczenia całej wartości otrzymanego odszkodowania z polisy OC sprawcy wypadku do przychodów, zgodnie z art. 14 ust. 1 pkt 12 ustawy o PIT.