[b]W 2007 r.spółka wypłaciła osobom fizycznym, na podstawie prawomocnego wyroku sądu, wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z nieruchomości. Czy wynagrodzenie to wraz z odsetkami należy wykazać w informacji PIT-8C?[/b] - pyta czytelnik DF.

Naprawieniu uszczerbków spowodowanych pozbawieniem właściciela możliwości korzystania z rzeczy służą określone w art. 224 – 225 kodeksu cywilnego tzw. roszczenia uzupełniające. Pozwalają one żądać wynagrodzenia za korzystanie z rzeczy oraz zwrotu pożytków lub ich równowartości. Wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z nieruchomości obejmuje spodziewane korzyści z umowy najmu lub dzierżawy, która zostałaby zawarta, gdyby nieruchomość nie była zajęta.

Wypłacone przez spółkę wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z nieruchomości jest roszczeniem rozliczeniowym. Rozliczenie to obejmuje wszystko, co uzyskałby właściciel, gdyby rzecz wynajął, wydzierżawił lub oddał do odpłatnego korzystania. W tej sytuacji nie ma zatem zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o PIT, z którego wynika, że wolne od podatku dochodowego są inne odszkodowania otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku lub ugodzie, z wyjątkiem odszkodowań otrzymanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz dotyczących korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono. Katalog zwolnień zawarty w art. 21 ust. 1 ustawy o PIT nie obejmuje również odsetek od tego wynagrodzenia.

W związku z tym wypłacone przez spółkę wynagrodzenie, jak i odsetki stanowią przychód z innych źródeł podlegający opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Spółka dokonując wypłaty takich przychodów, obowiązana jest sporządzić informację PIT-8C i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać ją podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

[b]Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald z 23 sierpnia 2007 r. (AD/423-16/2007)[/b]