Jest tak, mimo że umowa leasingu operacyjnego nie trwała minimum 40 proc. normatywnego czasu amortyzacji. Tak zdecydował dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie (nr IPPB1/415-371/07-4/PJ).

Podatnik, który zadał pytanie, prowadzi działalność gospodarczą polegającą na wykonywaniu badań technicznych pojazdów w Okręgowej Stacji Kontroli. W grudniu 2006 r. zawarł umowę leasingu operacyjnego urządzeń diagnostycznych niezbędnych do przeprowadzania badań. Spełniała ona łącznie warunki określone w art. 23b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. ustawy o PIT). W ten sposób przedsiębiorca mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów czynsz inicjalny oraz raty leasingowe. Mógł też obniżyć podatek należny o naliczony na podstawie faktur otrzymanych od finansującego (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT).

Ponieważ teraz podatnik chce sprzedać firmę, a jej nabywca zamierza przejąć zobowiązania wynikające z umowy leasingu, przeto, występując z wnioskiem o interpretację, przedsiębiorca zastanawiał się, czy w takiej sytuacji będzie musiał korygować koszty uzyskania przychodów i naliczony VAT od faktur zapłaconych finansującemu.

Zdaniem wnioskodawcy nie musi tego robić, bo do momentu cesji umowy korzystający spełnił wszystkie ustawowe warunki do kwalifikowania kosztów podatkowych wydatków związanych z zawartą umową leasingu operacyjnego. Jak argumentował przedsiębiorca, ustawa o PIT nie zawiera żadnych regulacji nakazujących wyłączenie z kosztów podatkowych wydatków dotychczasowego korzystającego w sytuacji, gdy dokonuje cesji umowy na rzecz osoby trzeciej.

Oznacza to, że poczynione wydatki związane z korzystaniem z przedmiotu leasingu stanowią koszty podatkowe tak długo, jak leasingobiorca korzysta z przedmiotu leasingu (pod warunkiem że przedmiot ten pozostaje w związku z przychodami – co jest spełnione w tym wypadku). Tym samym spełniony jest też warunek określony w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. W efekcie nie musi korygować podatku naliczonego do momentu dokonania cesji.

Z jego opinią zgodził się dyrektor IS w Warszawie. „Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie reguluje wprost skutków podatkowych w wypadku cesji umowy leasingu, określa jedynie skutki podatkowe rozporządzania przedmiotem leasingu po upływie podstawowego okresu umowy oraz skutki podatkowe występujące w trakcie trwania umowy. Skutki podatkowe umów leasingu zależą od tego, jakie warunki zostały określone w umowie” – podkreśla w uzasadnieniu interpretacji.

Przypomina też, że w celu prawidłowego zaliczenia opłat leasingowych do kosztów uzyskania przychodów oprócz konieczności spełnienia warunków umowy należy również mieć na uwadze zasadę kwalifikowania wydatków do kosztów. Są nimi wszelkie koszty (z wyjątkiem tych określonych w art. 23 ustawy o PIT), które zmierzają do uzyskania przychodów (art. 22 ust. 1). Oznacza to, że w razie braku wyłączenia wydatku na mocy wspomnianego art. 23 podatnik musi wykazać istnienie bezpośredniego związku między poczynionym wydatkiem a uzyskanym przychodem, aby móc zaliczyć dany wydatek do kosztów.