-Jestem wspólnikiem spółki cywilnej, w której wykorzystujemy mój prywatny samochód. W jednym z poradników podatkowych przeczytałem, że wszyscy wspólnicy uzyskują z tego tytułu przychód. Czy oznacza to, że muszą zapłacić podatek dlatego, że korzystam z własnego auta?

Nie. Za używanie własnej rzeczy nie można płacić podatku. Potwierdza to interpretacja ministra finansów z 4 kwietnia 2002 r. (PB/AK-031-23/02), w której czytamy: "Jeżeli wspólnik spółki osobowej wykonuje świadczenie na rzecz tej spółki, to z podatkowego punktu widzenia jest to świadczenie "dla siebie samego" w takim zakresie, w jakim przychody i koszty spółki osobowej stanowią jego przychody i koszty. Jeżeli więc takie świadczenia są odpłatne, to u takiego wspólnika przychody równe są jego kosztom, jeśli zaś wspomniane świadczenia są nieodpłatne, u tego wspólnika nie wystąpi ani przychód, ani koszt. Jednocześnie, w takim przypadku, nie będzie można mówić o uzyskaniu ani przez spółkę osobową, ani przez tego wspólnika przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń, ponieważ spółka nie jest podatnikiem podatku dochodowego, a wspólnik -w sensie podatkowym - "świadczył samemu sobie". Nie wyklucza to faktu, że tego rodzaju świadczenie może stanowić przychód u pozostałych wspólników tej spółki".

Wynika z tego, że wspólnik spółki cywilnej nie musi płacić podatku za to, że korzysta z własnego auta. Niestety, nie wszystkie urzędy tak uważają, co więcej także NSA w wyroku z 29 października 2003 r. (SA/Sz 2918/01) stwierdził: "Nieodpłatne korzystanie z samochodu niestanowiącego składnika majątku wspólnego wspólników, lecz odrębną własność jednego z nich - dla osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego (przychodu) - stanowi wspólny przychód wspólników z nieodpłatnych świadczeń, a po uwzględnieniu kosztów jego uzyskania - dochód, który stosownie do udziału podlega opodatkowaniu osobno u każdego ze wspólników".

Warto wspomnieć, że przychód u wspólników nie powstanie, jeżeli wniesiemy jako wkład do spółki prawo do nieodpłatnego używania samochodu (bez przeniesienia prawa własności). Potwierdził to Drugi Urząd Skarbowy w Rzeszowie w interpretacji z 30 maja 2005 r. (II US. PB-I/415/27/05). Albo wtedy, gdy wniesiemy auto do majątku spółki (staje się współwłasnością wspólników).

Nie powinniśmy mieć problemów z podatkiem także wtedy, gdy wspólnikami są członkowie rodziny (art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).