I to zarówno w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 11), jak i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 12 ust. 6).

Przykładowo jeżeli jeden ze wspólników użyczy spółce nieruchomości będącej jego własnością na biuro spółki, bez wnoszenia jej do spółki jako wkładu niepieniężnego, powstanie z tego tytułu przychód u pozostałych wspólników.

Przychód określa się w ten sposób, że wartość świadczenia dzieli się między wspólników zgodnie z postanowieniami umowy (statutu) spółki, a następnie wyłącza części przypadające dla wspólników, u których jest ono nieopodatkowane.

Powołane wyżej przepisy mówią o przychodach z tytułu otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniędzy i wartości pieniężnych oraz wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Wartość pieniężną świadczeń w naturze określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju lub gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania.

Wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń ustala się w zależności od przedmiotu świadczenia:

- jeżeli są to usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej wspólnika dokonującego świadczenia - według cen stosowanych wobec innych odbiorców,

- jeżeli są to usługi zakupione - według cen zakupu,

- jeżeli jest to udostępnienie lokalu lub budynku - według równowartości czynszu, jaki przysługiwałaby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu lub budynku,

- w pozostałych przypadkach - na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług bądź udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia.

Jeżeli natomiast świadczenia są częściowo odpłatne, przychodem wspólnika jest różnica pomiędzy wartością tych świadczeń, ustaloną według powyższych zasad, a ponoszoną przez niego odpłatnością.

Pamiętajmy też, że u wspólników spółek osobowych (jawnych, partnerskich, komandytowych i komandytowo-akcyjnych), będących osobami fizycznymi, wartość świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie z art. 11 updof, otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn jest zwolniona z podatku dochodowego (tak wynika z art. 21 ust. 1 pkt 125 updof).

Ponieważ przychód z nieodpłatnych świadczeń określony na podstawie art. 11 updof i art. 12 ust. 6 updop odnosi się tylko do wspólników, a nie spółki jako takiej, to w związku z tym:

- określenie wartości przychodu dla poszczególnych wspólników spółki osobowej nie będzie miało odzwierciedlenia w operacjach na kontach bilansowych spółki, chyba że pośrednio poprzez kwotę płaconych w imieniu wspólników przez spółkę, a następnie refinansowanych przez wspólników zaliczek na podatek dochodowy,

- określenie kwot statystycznego zwiększenia przychodów poszczególnych wspólników spółki osobowej z tytułu otrzymanych nieodpłatnych świadczeń poprzez wydzielenie analitycznych kont pozabilansowych, zgodnie z przyjętą polityką rachunkową spółki.