Tak uznała Izba Skarbowa w Bydgoszczy w decyzji z 12 stycznia2007 r. (nr PB2/4117-SIP-17/06). Kursy językowe mogą więc być uwzględniane w rozliczeniach tej stosunkowo licznej grupy przedsiębiorców.
Podatnik, który wystąpił o urzędową interpretację, uważał, że w celu zapewnienia konkurencyjności na rynku powinien dostarczać klientom apteki pełną informację o lekach, które zostały albo będą wprowadzone na rynek. Znajomość języka angielskiego jest więc mu potrzebna, bo umożliwia zapoznanie się z artykułami publikowanymi w zagranicznych wydawnictwach farmaceutycznych.
Urząd Skarbowy w Bydgoszczy nie zgodził się z taką interpretacją. Uznał, że zapłata za kurs językowy jest to wydatek o charakterze osobistym, podnoszący poziom wiedzy ogólnej. Nie stanowi więc kosztu uzyskania przychodu prowadzonej przez podatnika firmy.
Na tę odpowiedź przedsiębiorca wniósł zażalenie. Jako dodatkowe argumenty podał, że klienci chętniej kupują leki w aptece, w której farmaceuta dzięki zdobytej wiedzy potrafi pomóc w wyborze właściwego leku. Wskazał też, że nieznajomość języka angielskiego utrudnia komunikację z potencjalnymi klientami z zagranicy.
Izba skarbowa uchyliła odpowiedź urzędu skarbowego i przychyliła się do stanowiska podatnika. Wskazała, że koszty związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych przedsiębiorcy trzeba podzielić na dwie grupy. Pierwsza to podnoszenie posiadanych kwalifikacji zawodowych. Należą do niej wydatki związane z różnymi formami kształcenia, w ramach których podatnik nabywa umiejętności i wiedzę niezbędne w prowadzeniu działalności. Druga grupa obejmuje wydatki podnoszące ogólny poziom wiedzy i wykształcenia niezwiązanego z prowadzoną działalnością gospodarczą i tylko one nie są kosztami podatkowymi.
Izba skarbowa podkreśliła, że opłaty za naukę języka obcego można zaliczyć do kosztów, gdy da się wykazać bezpośredni wpływ zdobytych umiejętności na powstanie przychodu. Wskazała jednocześnie, że o tym, co jest celowe i potrzebne wprowadzonej działalności, decyduje nie organ podatkowy, ale przedsiębiorca. Na nim spoczywa także obowiązek wykazania związku poniesionych kosztów z działalnością gospodarczą.