VAT: termin na wykazanie importu usług i WNT

Podatnik, który nie wykazał w ciągu trzech miesięcy transakcji, z tytułu których podatek należny jest równy naliczonemu, może odliczyć VAT dopiero w bieżącej deklaracji, podczas gdy podatek należny uwzględniany jest w okresie, w którym powstał obowiązek podatkowy.

Publikacja: 05.11.2018 01:00

VAT: termin na wykazanie importu usług i WNT

Foto: Fotolia.com

Tak wskazał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 10 września 2018 r. (0114-KDIP1-2.4012.432.2018.1.MC).

Wnioskodawca jako firma o profilu produkcyjno-usługowym działająca w branży samochodowej, w ramach prowadzonej działalności importuje usługi, wewnątrzwspólnotowo nabywa towary oraz nabywa towary objęte mechanizmem krajowego odwrotnego obciążenia. Nabyte w ten sposób towary i usługi są wykorzystywane przez spółkę do wykonywania czynności opodatkowanych VAT. Zdarza się, że wnioskodawca nie uwzględni kwoty podatku należnego wynikającej z tytułu danej transakcji we właściwej deklaracji VAT ani w korekcie właściwej deklaracji, złożonej w okresie trzech miesięcy od upływu miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy w odniesieniu do nabytych towarów i usług. Dzieje się tak często z przyczyn niezależnych od spółki, np. z uwagi na zbyt późne wystawienie faktury przez kontrahenta, opóźnienie w doręczeniu terminowo wystawionej faktury czy też wadliwe wystawienie faktury.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm
Podatki
Pomoc humanitarna dla Ukrainy dłużej bez cła i VAT
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Podatki
Skarbówka korzysta z prawa, jak chce? NSA alarmuje Ministerstwo Finansów