[b]Co zrobić z rozkompletowanym środkiem trwałym zamontowanym w budynku firmy? Chodzi o alarm i nadajnik. Nadajnik sprzedano, a wartość oprzyrządowania została w firmie. Czy kwotę oprzyrządowania można zaliczyć w koszty uzyskania przychodu, czy potraktować jako stratę?[/b]
Opisana sytuacja wbrew pozorom nie jest rzadka. W rzeczywistości gospodarczej zdarza się bowiem, że z różnych powodów opłaca się zdekompletować środek trwały – np. po to, by sprzedać jego część.
Odpowiedź na pytanie, jak podatkowo rozliczyć taką transakcję, nie jest prosta, bo przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie są tu do końca jasne. Moim zdaniem powinny być czytane następująco.
Po pierwsze zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT kosztem uzyskania przychodu ze sprzedaży części środka trwałego jest jego nieumorzona wartość. Po drugie w przypadku sprzedaży części środka trwałego kosztem powinna być nieumorzona wartość środka trwałego w części (proporcji), jaka przypada na sprzedawaną część.
Pojawia się jednak pytanie, jak podatkowo potraktować pozostałą po przeprowadzeniu tej operacji nieumorzoną część wartości środka trwałego, tj. tę część, która proporcjonalnie przypada na fragment środka trwałego, który podatnikowi pozostał. W przypadku czytelnika fragment środka trwałego pozostanie w budynku, ale nie będzie mógł być do niczego wykorzystany.
Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 6 ustawy o CIT za koszty uzyskania przychodów nie uważa się strat powstałych w wyniku likwidacji nie w pełni umorzonych środków trwałych, jeśli środki te utraciły przydatność gospodarczą na skutek zmiany rodzaju działalności.
Skoro utrata przydatności środka trwałego nie wynika ze zmiany rodzaju działalności podatnika, prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów niezamortyzowanej części wartości środka będziemy mieli w przypadku jej likwidacji.
Na gruncie analizy pojęcia likwidacji istniało wiele sporów. Władze podatkowe przez długi czas twierdziły, że „likwidacja” to tylko fizyczne zniszczenie – co w naszym przypadku pozbawiłoby czytelnika prawa do rozpoznania kosztu uzyskania przychodu, ponieważ oprzyrządowanie alarmu to pewnie przynajmniej w części kable położone w murze, trudno się zaś spodziewać, że z powodów podatkowych czytelnik będzie je z muru wyrywał.
Na szczęście [b]Wojewódzki Sąd Administracyjny (wyrok o sygn. I SA/Wr 1702/07)[/b] potwierdził, że likwidacja to nie tylko fizyczne unicestwienie, ale też wycofanie ze środków trwałych np. na skutek zużycia. Pogląd ten obecnie zdaje się już powszechny.
Aby zatem zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów niezamortyzowaną część wartości alarmu (przypadającą na jego część pozostałą u czytelnika, a której nie będzie on już wykorzystywał), trzeba sporządzić dokument LT (likwidacja środka trwałego) i wycofać go z ewidencji środków trwałych. Takie rozwiązanie powinno pozwolić na bezpieczne podatkowo rozpoznanie kosztu.
[i]Autor jest partnerem w Sendero Tax & Legal[/i]
[i][b]Podstawa prawna:[/b]
– [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3EC0892953EAF58605FEE453B6E7CBF6?id=115893]ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. DzU z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.).[/link][/i]