[b]Co konkretnie można zakwalifikować jako koszt w działalności gospodarczej a co nie będzie uznane za koszty? Na przykład czy rachunek za TV satelitarną można zakwalifikować jako koszt? Czy kosztem może być opłacony abonament RTV? Czy właściciel firmy może posiadać kilka bądź kilkanaście telefonów komórkowych do osobistego użytku i czy wszystkie będzie można uznać za koszt? Czy do klasyfikowania jako koszt energii elektrycznej w nieruchomości, której nie jest się właścicielem, konieczna jest umowa uzasadniająca tytuł prawny do nieruchomości, czy wystarczy tylko "przepisanie" rachunków przez właściciela nieruchomości?[/b]
Ustawy podatkowe nie wymieniają wprost, które wydatki można zaliczyć do kosztów, ponieważ nie starczyłoby zapewne papieru na ich wyliczenie. Ustawodawca wymienia tylko te, których świadomie nie pozwala zaliczyć do kosztów (w art. 23 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=2AC747C8ACEDC3C6F47BAA4E3C9C761C?id=80474]ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych[/link] i art. 16 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=C9580E0A69245D3753775C3FB0C53940?id=115893]ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych[/link]).
Co do wszystkich, niewymienionych w tych przypisach, to obowiązuje zasada, że kosztem uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów (art. 22 ust. 1 ustawy o PIT i art. 15 ust. 1 ustawy o CIT).
Po to więc, żeby wiedzieć, czy wydatek na opłacenie abonamentu lub rachunku za media można zaliczyć do kosztów podatkowych, trzeba ustalić, czy został poniesiony w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Każda taka sytuacja wymaga indywidualnego rozpatrzenia. Bywa, że podatnik ma w tej sprawie inne zdanie niż organy podatkowe i spór musi rozstrzygnąć sąd.
Jako redakcja nie możemy więc autorytarnie stwierdzić, że dany wydatek można wrzucić w koszty bądź nie.
Wiele informacji na ten temat czytelnik znajdzie natomiast w naszym serwisie. Szczególnie polecamy zakładkę [i][link=http://www.rp.pl/temat/55964.html]Co można wrzucić w koszty[/link][/i], a w niej:
[i][link=http://www.rp.pl/temat/67245.html]Co można wrzucić w koszty » Sprzęt RTV i AGD[/link][/i]
[i][link=http://www.rp.pl/temat/55962.html]Co można wrzucić w koszty » Opłaty za media i telefon[/link][/i]