[b]Tak uznała Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 15 grudnia 2009 r. (IPPB2/415-599/09-2/AK).[/b]

Polski rezydent podatkowy (dalej: podatnik), który posiada udziały oraz akcje w kilku spółkach mających siedzibę w Polsce, postanowił darować je spółce kapitałowej z siedzibą w Luksemburgu. Spółka ta jest odpowiednikiem polskiej spółki z o.o. (SARL) i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Luksemburgu.

Podatnik nie posiada w niej żadnych udziałów. W zamian za darowiznę nie otrzyma świadczenia wzajemnego, w szczególności zapłaty, ani nie obejmie udziałów w tej spółce. Spółka luksemburska nie będzie również zobowiązana do żadnych późniejszych świadczeń na jego rzecz.

Zdaniem podatnika przekazanie aktywów ze swojego majątku spółce luksemburskiej bez otrzymania świadczenia wzajemnego jest darowizną w rozumieniu kodeksu cywilnego.

Natomiast zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o PIT za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

Oznacza to, że przychód należny z tytułu przeniesienia udziałów/akcji powstaje tylko wtedy, gdy następuje ono za odpłatnością. W konsekwencji w związku z darowizną nie powstanie po jego stronie przychód opodatkowany PIT.

Organ podatkowy zgodził się z tym. Stwierdził, że [b]przekazanie w formie darowizny akcji/udziałów spółce kapitałowej nie spowoduje po stronie podatnika powstania przychodu do opodatkowania PIT, pod warunkiem że nie otrzyma on w zamian żadnej innej korzyści, w tym nie obejmie udziałów lub akcji w tej spółce.[/b]

Gdyby jednak okazało się, że wspomniana „darowizna” ma charakter zwrotny, np. będzie elementem jakiegokolwiek rozliczenia aktualnego bądź przyszłego, wówczas należy uznać, że nie wystąpiła tu darowizna w rozumieniu kodeksu cywilnego. W takim wypadku organ może wywieść skutki podatkowe adekwatne do ustalonej sytuacji.

[i]Autorka jest konsultantką w Zespole Zarządzania Wiedzą Podatkową PricewaterhouseCoopers[/i]

[ramka][b]Komentuje Anna Turska, konsultantka w Zespole Fuzji i Przejęć PricewaterhouseCoopers:[/b]

Organy podatkowe słusznie podtrzymują stanowisko, że darowizna udziałów (akcji) osobie prawnej nie skutkuje powstaniem przychodu po stronie darczyńcy (tak też np. [b]interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 13 stycznia 2010 r., IPPB2/415-645/09-2/AS[/b]).

Wśród źródeł przychodów określonych w art. 10 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]ustawy o PIT[/link] w pkt 7 wymienione zostały kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym sprzedaż i zamiana tych praw. Z kolei art. 17 ust. 1 enumeratywnie określa te zdarzenia, w wyniku których powstaje przychód z kapitałów pieniężnych.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

Wśród sytuacji skutkujących powstaniem takiego przychodu nie wymieniono darowizny papierów wartościowych. W konsekwencji należy uznać, że przychód należny z tytułu przeniesienia udziałów/akcji powstaje tylko pod warunkiem, że następuje ono odpłatnie.

Interpretacja dotyczyła podatnika, który dokonał darowizny udziałów na rzecz spółki luksemburskiej. W orzecznictwie ukształtował się pogląd, że gdy przedmiotem opodatkowania jest umowa nazwana niezdefiniowana w prawie podatkowym, przyjąć należy jej znaczenie określone w aktach z innej dziedziny prawa[b] (por. wyrok NSA z 23 października 1998 r., SA/Sz 2013/97).[/b]

Sąd odnosząc się bezpośrednio do definicji darowizny, niejednokrotnie potwierdził ten pogląd [b](por. wyroki NSA: SA/Po 3612/93, SA/Gd 1558/95).[/b]

Zgodnie z art. 888 kodeksu cywilnego przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Celem darowizny jest więc nieodpłatne przysporzenie na rzecz obdarowanego.

Darowizna polegać może zarówno na przesunięciach do majątku obdarowanego określonych przedmiotów majątkowych, jak i na innych postaciach dyspozycji majątkowych darczyńcy prowadzących do zwiększenia aktywów lub zmniejszenia pasywów po stronie obdarowanego oraz do zmniejszenia aktywów po stronie darczyńcy. Obdarowanym może być zarówno osoba fizyczna, jak i osoba prawna.

Świadczenie jest nieodpłatne wówczas, gdy otrzymujący je nie świadczy nic w zamian ani też nie zobowiązuje się do innego świadczenia w przyszłości. W omawianej sytuacji darczyńca nie posiadał udziałów w spółce luksemburskiej.

Darowizna na jej rzecz nie powodowała więc przysporzenia u darczyńcy ani bezpośrednio, ani pośrednio. Świadczenie miało charakter nieodpłatny i w rezultacie nie powstawał przychód z kapitałów pieniężnych.[/ramka]