[b]Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 3 lutego 2010 r. (nr IPPB2/415-699/09-2/AS).[/b]

Z pytaniem zwróciła się spółka, która zawarła umowy-zlecenia z osobami fizycznymi niebędącymi jej pracownikami. Część z nich nie określa konkretnej kwoty wynagrodzenia, tylko stawkę za godzinę pracy lub za metr uszytej tkaniny. Ostateczne wynagrodzenie jest więc znane po przedstawieniu zestawienia wykonanej w danym miesiącu pracy.

W związku z tym powstały wątpliwości, jak obliczać podatek , gdy miesięczne wynagrodzenie nie przekracza 200 zł. To dlatego, że zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 5a ustawy o PIT od niewielkich dochodów z tytułu umowy o dzieło i innych określonych w art. 13 pkt 2 lub 5 – 9 tej ustawy pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 18 proc. przychodu. [b]Zasadę tę stosuje się, jeżeli suma należności określonych w umowie lub w umowach zawartych z niepracownikiem z tego samego tytułu nie przekracza miesięcznie od tego samego płatnika kwoty 200 zł.[/b] Według spółki ten przepis będzie miał zastosowanie do zawieranych przez nią umów.

Izba skarbowa nie zgodziła się z tym stanowiskiem. Jej zdaniem wskazany przepis dotyczy tylko umów, w których została określona konkretna miesięczna należność i nie przekracza ustalonego limitu.

Wnioskodawca musi więc pobierać zaliczkę na podatek dochodowy na zasadach ogólnych. Powinien więc uwzględnić koszty uzyskania przychodu, a po zakończeniu roku przysłać zleceniobiorcy informację o pobranych zaliczkach.