Całą kwotę wynikającą z faktury należy rozpoznać jako przychód podatkowy w momencie jej wystawienia. Konieczne będzie zatem odpowiednie przyporządkowanie kosztów bezpośrednich do tego przychodu.

W związku z tym, że część kosztów zostanie poniesiona w kolejnym roku podatkowym, ustawodawca przewidział możliwość zaliczania do kosztów uzyskania przychodów kosztów związanych z przychodami danego roku podatkowego, lecz poniesionymi po jego zakończeniu.

W takiej sytuacji usługodawca ma prawo do uwzględnienia w rozliczeniu podatkowym roku uzyskania przychodu także kosztów bezpośrednich poniesionych w kolejnym roku podatkowym do dnia:

- sporządzenia sprawozdania finansowego nie później niż do upływu terminu złożenia zeznania (w przypadku podatników zobowiązanych do sporządzenia sprawozdania finansowego),

- złożenia zeznania, nie później jednak niż do upływu terminu określonego na złożenie tego zeznania (w przypadku podatników niezobowiązanych do sporządzenia sprawozdania finansowego).

Koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami poprzedniego roku podatkowego, lecz poniesione po upływie wyżej wymienionych terminów będą potrącalne już w kolejnym roku podatkowym.

W praktyce oznacza to obniżenie wyniku podatkowego w danym roku podatkowym i analogiczne podwyższenie w roku kolejnym w porównaniu z wynikiem księgowym.

Trzeba podkreślić, że podatnicy często zapominają o konieczności dokonania tej korekty wysokości kosztów uzyskania przychodów.

[i]— Grzegorz Błaszkowski jest biegłym rewidentem, członkiem ACCA, starszym menedżerem, szefem Działu Audytu i Doradztwa Biznesowego TPA Horwath

— Michał Krawczyk jest doradcą podatkowym, menedżerem Działu Doradztwa Podatkowego TPA Horwath[/i]