Wynika tak z odpowiedzi na interpelację poselską nr 12 808. Niedawna [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=320792]nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zmodyfikowała nieco treść art. 21 ust. 1 pkt 67 (DzU z 2009 r. nr 125, poz. 1037)[/link].

Dotyczyła ona m.in. kwot wypłaconych z funduszu socjalnego lub funduszu związków zawodowych na działalność socjalną.

Na podstawie obecnego brzmienia pkt 67 w art. 21 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych[/link] wolne od podatku dochodowego są świadczenia (rzeczowe i pieniężne) w wysokości nieprzekraczającej 380 zł w danym roku podatkowym. Zwolnienie nadal nie obejmuje bonów, talonów i innych znaków uprawniających do ich wymiany na towary lub usługi.

[b]Nowe rozwiązania mają zastosowanie w odniesieniu do dochodów uzyskanych od początku 2009 r.[/b]

Resort finansów nie przewiduje w tym zakresie żadnych zmian. Uzasadnia to stworzeniem równych szans.

W interpelacji czytamy:

„Takie rozwiązanie nie preferuje żadnej grupy dostawców, w tym sieci wielkopowierzchniowych, i stwarza większe szanse, że jakaś część zakupów za otrzymane środki pieniężne zostanie dokonana w drobnym handlu, firmach branży spożywczej, a także turystyki i rekreacji.

Objęcie zwolnieniem świadczeń o charakterze pieniężnym oznacza także dodatkowy popyt. Nie bez znaczenia dla stanowiska wobec propozycji jest także fakt, iż podatnicy otrzymujący bon musieliby się udać do wyznaczonej sieci sklepów i nie mogliby dokonać swobodnego wyboru.

Zmiany nie dotyczyłyby zatem tych przedsiębiorców, którzy nie zdecydowali się na wejście do systemu rozliczeń dokonywanych także za pomocą bonów.

W związku z tym mogłyby nastąpić pewne przesunięcia między dochodami różnych podmiotów w kierunku tych, które akceptują wymianę bonów na towary. Objęcie zwolnieniem świadczeń o charakterze pieniężnym daje natomiast podatnikowi prawo swobodnego wyboru”.