Na obecnym posiedzeniu Sejm zajmie się senackim projektem nowelizacji kodeksu pracy oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który odnosi się do kwestii kształcenia pracowników. Główne zmiany dotyczą kodeksu pracy. Kwestie podatkowe są nowelizowane w zakresie, w jakim odnoszą się do tej ustawy.

– Celem projektu jest wykonanie [b]wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 31 marca 2009 r. (sygn. akt K 28/08)[/b] – poinformowała senator Grażyna Sztark. (czytaj artykuł [link=http://www.rp.pl/artykul/90845,284675_Przepisy_o_szkoleniach_sa_niekonstytucyjne.html]"Przepisy o szkoleniach są niekonstytucyjne"[/link]) i [link=http://www.rp.pl/artykul/90845,285393_Firmy_nie_powinny_wstrzymywac_szkolen.html]"Firmy nie powinny wstrzymywać szkoleń"[/link]).

[b]Nowe przepisy muszą wejść w życie jeszcze przed 10 kwietnia 2010 r.[/b]

Z podatku dochodowego nadal zwolniona będzie wartość świadczeń przyznanych – zgodnie z odrębnymi przepisami – przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenie ogólne pracownika. Wyjątkiem od tej zasady będzie wartość wynagrodzenia otrzymywanego za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z całości lub części dnia pracy, przysługująca pracownikom podejmującym naukę lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe.

Po konsultacjach społecznych senatorowie usunęli z projektu nazwy różnych form studiów.

Zdaniem środowiska przedsiębiorców projekt senacki nie wprowadza znaczących zmian podatkowych. Prace nad nim powinny jednak wywołać dyskusję na temat podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

Według Henryka Michałowicza z Konfederacji Pracodawców Prywatnych należy zrównać status tych szkoleń, które są związane bezpośrednio z bieżącą działalnością pracodawcy, ze szkoleniami ogólnie podnoszącymi kwalifikacje pracowników. Przedsiębiorcy powinni móc wszystkie te wydatki zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

W projekcie zaproponowano przepis przejściowy, który umożliwia kontynuację rozpoczętych szkoleń na starych zasadach, bez konieczności zmiany wielu umów.

Ustawa miałaby wejść w życie 30 dni od ogłoszenia.