Nie wystarczy oświadczenie przedsiębiorcy o przekazaniu pieniędzy na ten cel. Tak wynika z odpowiedzi ministra finansów na interpelację poselską wskazującą wątpliwości związane ze stosowaniem przepisów o funduszu szkoleniowym (pisaliśmy o tym: „[link=http://www.rp.pl/artykul/368232.html]Fundusz szkoleniowy sposobem na koszty[/link]”, „Rz” z 25 września).
Chodzi o zmiany wprowadzone 22 sierpnia w pakiecie antykryzysowym. Według nich wpłaty na fundusz szkoleniowy obciążają koszty działalności pracodawców. Można je więc zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Przepisy nie mówią natomiast nic o tym, jak je dokumentować.
Według ministra finansów trzeba tu stosować zasady dokumentowania wynikające z ustawy o rachunkowości i rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Podstawą zapisów w księgach rachunkowych są dowody księgowe stwierdzające dokonanie operacji gospodarczej, tzw. dowody źródłowe. Są to m.in. dowody wewnętrzne dotyczące operacji wewnątrz jednostki. Dowody, które są podstawą zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, powinny zawierać co najmniej:
> określenie wystawcy,
> datę wystawienia oraz dokonania operacji gospodarczej,
> przedmiot operacji gospodarczej i jego wartość,
> podpisy uprawnionych osób.
Zdaniem ministra finansów dowodem księgowym nie jest oświadczenie pracodawcy o zarachowaniu wpłaty na rzecz funduszu.
Przypomnijmy, że o funduszu szkoleniowym mówi ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Wynika z niej, że zasady jego tworzenia i funkcjonowania reguluje układ zbiorowy pracy lub regulamin. Fundusz ten jest przeznaczony na finansowanie lub współfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców.
Jego dochodami są wpłaty pracodawców (zgodnie z postanowieniami układu zbiorowego pracy lub regulaminu funduszu szkoleniowego) w wysokości nie niższej niż 0,25 proc. funduszu płac oraz inne wpływy. Wydatkowanie środków funduszu następuje na podstawie postanowienia pracodawcy w uzgodnieniu z pracownikiem kierowanym na szkolenie.