Wielu przedsiębiorców rozliczających się na zasadach przewidzianych w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]ustawie o PIT[/link] prowadzi działalność gospodarczą w swoich mieszkaniach. Najczęściej jednak wykorzystują w tym celu tylko część lokalu.

Pozostałą jego powierzchnię przeznaczają na cele mieszkaniowe. Ponieważ mieszkania kupowane są na kredyt, w praktyce pojawiają się wątpliwości, jak rozliczać odsetki od takiego kredytu. Dokładnie chodzi o to, jaką część odsetek można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności.

Zasada jest taka, że przedsiębiorca, który zalicza określone wydatki do kosztów uzyskania przychodów, musi potrafić wykazać związek między ich poniesieniem a uzyskaniem przychodu. Powinien to być zatem taki wydatek, którego związek z prowadzoną działalnością nie budzi wątpliwości.

Zgodnie z ustawą o PIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów). Z ustawy wynika ponadto, że nie stanowią kosztów uzyskania przychodów naliczone, lecz niezapłacone albo umorzone odsetki od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów).

Oznacza to, że warunkiem uznania za koszt odsetek od kredytu jest istnienie związku przyczynowo-skutkowego między jego zaciągnięciem a przychodem z działalności gospodarczej. Konieczne jest również zapłacenie odsetek.

Regulacje ustawy nie uzależniają możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na spłatę odsetek od pożyczek (kredytów) przeznaczonych na sfinansowanie kosztów prowadzonej działalności gospodarczej od klasyfikacji czy nazwy kredytów stosowanych przez instytucje finansowe, czy od rodzaju zaciągniętego kredytu.

Decydujące znaczenie dla ustalenia możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów ma więc faktyczne przeznaczenie kredytu.

Na ten fakt zwracają uwagę organy podatkowe, m.in. [b]Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z 6 listopada 2009 r. (ITPB1/415-692/09/DP).[/b]

Zatem wyłącznie odsetki zapłacone od tej części kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania, które przypadają na jego powierzchnię wykorzystywaną przez przedsiębiorcę w prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, mogą stanowić koszt uzyskania przychodów.

[ramka][b]Przykład[/b]

Pani Marta ma zarejestrowaną firmę. Działalność prowadzi we własnym mieszkaniu, które kupiła na kredyt. Powierzchnia mieszkania to 104 mkw. Na prowadzenie działalności przeznaczonych jest 45 mkw. Pozostała jego część wykorzystywana jest na cele mieszkaniowe.

W zawartej umowie kredytowej pani Marta nie występuje jako przedsiębiorca, a uzyskany kredyt nie jest przeznaczony na działalność gospodarczą. Regulacje podatkowe nie uzależniają jednak możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od rodzaju kredytu i nazewnictwa stosowanego przez banki.

Jeżeli więc osoba fizyczna zaciągnie kredyt jako konsument, a nie jako przedsiębiorca, ale pieniądze z tego kredytu przeznaczy w części na działalność gospodarczą, np. kupno mieszkania, w którym będzie prowadziła działalność, to odsetki w tej części będą stanowiły koszty uzyskania przychodu.[/ramka]