W grudniu 2007 r. spółka kupiła materiały, które na koniec roku podatkowego stanowiły zapas w magazynie. Jednocześnie, jeszcze w 2007 r., spółka za nie zapłaciła. Czy zrealizowane różnice kursowe, dotyczące zapłaty za materiały, są kosztem podatkowym w 2007 r. (ujemne różnice kursowe), skoro nie wystąpił jeszcze koszt poniesiony dotyczący materiałów?
- pyta czytelnik.
Odpowiadają Sylwia Mazurkiewicz, starszy menedżer w Dziale Doradztwa Podatkowego PricewaterhouseCoopers i Marcin Madej, starszy konsultant w tym dziale:
Tak
Moment rozpoznania różnic kursowych dla celów podatkowych został określony w art. 15a ustawy o CIT. Zgodnie z tym przepisem ujemne różnice kursowe są rozpoznawane dla celów podatkowych, tj. stanowią koszt uzyskania przychodów, jeżeli wartość poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest niższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia.
Jednocześnie ustawa o CIT definiuje specyficzny moment poniesienia kosztu dla celów zaliczania różnic kursowych w koszty uzyskania przychodów. Mianowicie, zgodnie z art. 15a ust. 7, za koszt poniesiony uważa się w takim wypadku koszt wynikający z otrzymanej faktury (rachunku) lub innego dowodu w razie braku faktury (rachunku). W definicji tej nie ma warunku zarachowania (zaksięgowania) przedmiotowego kosztu w księgach rachunkowych.
Reasumując, spółka może zaliczyć różnice kursowe do kosztów uzyskania przychodów 2007 r., tj. w momencie płatności za materiały.