Reklama
Rozwiń

Sprzedaż kawałka tarasu na cudzym gruncie z preferencją w VAT - wyrok NSA

Dostawa działki nieprzeznaczonej pod zabudowę, na której stoi jedynie nieistotna dla charakteru obiektu budowlanego część budynku, podlega zwolnieniu z VAT.

Publikacja: 17.10.2018 05:50

Sprzedaż kawałka tarasu na cudzym gruncie z preferencją w VAT - wyrok NSA

Foto: Fotolia.com

Gmina planuje sprzedaż gruntu w drodze bezprzetargowej, a transakcja ma na celu poprawę warunków zagospodarowania. Z wniosku o wydanie interpretacji wynikało, że działka została wyodrębniona w wyniku podziału geodezyjnego. Część nieruchomości została zajęta przez fragment domu jednorodzinnego (ganek), położonego w granicach nieruchomości sąsiedniej. Gmina zapytała, czy w takim przypadku dostawa działki będzie korzystała ze zwolnienia z opodatkowania VAT.

Fiskus odpowiedział, że nie. Tłumaczył, że usytuowanie części budynku na cudzej nieruchomości nie powoduje automatycznie, że staje się ona jej częścią składową. W konsekwencji, gdy przedmiotem dostawy jest grunt, na którym usytuowana jest część budynku znajdującego się na sąsiedniej działce (ganek) - w świetle ustawy o VAT - nie dochodzi do przeniesienia prawa do rozporządzania częścią tego budynku jak właściciel (zarówno w sensie ekonomicznym, jak i prawnym). Przedmiotem dostawy będzie grunt, którego nie można już uznać za teren niezabudowany w rozumieniu art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Podatki
Firma, która z własnej kieszeni opłaca grupową polisę OC dla kadry księgowej nie musi potrącać PIT
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama