Split payment: podzielona płatność w księgach

Dane o środkach pieniężnych zgromadzonych na rachunku VAT powinny zostać zamieszczone w informacji dodatkowej do sprawozdania finansowego jednostki.

Publikacja: 19.09.2018 06:50

Split payment: podzielona płatność w księgach

Foto: 123RF

Od 1 lipca 2018 r. podatnicy VAT, którzy otrzymali fakturę VAT z wykazanym podatkiem (czyli nabywcy towarów lub usług) mogą przy płatności należności, wynikającej z tej faktury – na zasadzie dobrowolności, opcjonalnie (niezależnie od rodzaju nabywanych towarów lub usług) – skorzystać z tzw. mechanizmu podzielonej płatności (w skrócie MPP; ang. split payment; art. 108a ust. 1 ustawy o VAT). Jego istota sprowadza się do tego, że zapłata za towary (usługi), udokumentowane fakturą jest – na podstawie dokonanego przez nabywcę zlecenia płatniczego za pośrednictwem tzw. komunikatu przelewu – automatycznie dzielona przez bank lub spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową na dwie części: VAT i kwotę netto, które zasilą odpowiednio tzw. rachunek VAT oraz rachunek bieżący (dla którego utworzony został ten rachunek VAT) sprzedawcy. Kwota odpowiadająca VAT zasili rachunek VAT sprzedawcy z rachunku VAT nabywcy lub – w razie braku na nim środków – z jego rachunku bieżącego, natomiast kwota odpowiadająca wartości sprzedaży netto trafi na rachunek bieżący dostawcy z rachunku bieżącego odbiorcy.

Pozostało jeszcze 82% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Pracodawca odliczy 300 tys. zł za wypadek przy pracy? Przełomowy wyrok NSA
Podatki
Zbycie ruchomości w związku z leasingiem zwrotnym podlega VAT. Wyrok NSA
Podatki
Są nowe pomysły zespołu Rafała Brzoski na problemy polskich firm z fiskusem
Podatki
Minister finansów wydał ważną interpretację dla doradców podatkowych
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Podatki
Czy owoce i warzywa można zaliczyć do kosztów? Jest nowa interpretacja
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń