Split payment: podzielona płatność w księgach

Dane o środkach pieniężnych zgromadzonych na rachunku VAT powinny zostać zamieszczone w informacji dodatkowej do sprawozdania finansowego jednostki.

Publikacja: 19.09.2018 06:50

Split payment: podzielona płatność w księgach

Foto: 123RF

Od 1 lipca 2018 r. podatnicy VAT, którzy otrzymali fakturę VAT z wykazanym podatkiem (czyli nabywcy towarów lub usług) mogą przy płatności należności, wynikającej z tej faktury – na zasadzie dobrowolności, opcjonalnie (niezależnie od rodzaju nabywanych towarów lub usług) – skorzystać z tzw. mechanizmu podzielonej płatności (w skrócie MPP; ang. split payment; art. 108a ust. 1 ustawy o VAT). Jego istota sprowadza się do tego, że zapłata za towary (usługi), udokumentowane fakturą jest – na podstawie dokonanego przez nabywcę zlecenia płatniczego za pośrednictwem tzw. komunikatu przelewu – automatycznie dzielona przez bank lub spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową na dwie części: VAT i kwotę netto, które zasilą odpowiednio tzw. rachunek VAT oraz rachunek bieżący (dla którego utworzony został ten rachunek VAT) sprzedawcy. Kwota odpowiadająca VAT zasili rachunek VAT sprzedawcy z rachunku VAT nabywcy lub – w razie braku na nim środków – z jego rachunku bieżącego, natomiast kwota odpowiadająca wartości sprzedaży netto trafi na rachunek bieżący dostawcy z rachunku bieżącego odbiorcy.

Pozostało jeszcze 82% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama