Aktualizacja: 10.09.2018 06:20 Publikacja: 10.09.2018 06:20
Foto: 123RF
- Prowadzę działalność gospodarczą. Wydatki i koszty wpisuję w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. W niektórych przypadkach, np. gdy kupuję towary handlowe za granicą, dysponuję jedynie paragonami fiskalnymi, które dokumentują poniesione wydatki. Czy na podstawie otrzymanego od klienta paragonu fiskalnego mogę wpisać wydatek do podatkowej księgi, a jeżeli tak, to czy do tego paragonu muszę sporządzać dowód wewnętrzny? – pyta czytelniczka.
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o PIT (art. 22 ust. 1 ustawy o PIT). Wydatki na zakup towarów handlowych niewątpliwie mogą stanowić koszt uzyskania przychodów pod warunkiem ich właściwego udokumentowania.
Doradcy podatkowi i rzecznicy patentowi, tak jak adwokaci i radcowie prawni, mogą powoływać się na chroniącą ich tajemnicę zawodową, aby uniknąć obowiązku raportowania niestandaryzowanych schematów podatkowych.
Przedsiębiorca może rozliczać w kosztach odpisy amortyzacyjne od otrzymanych w darowiźnie środków trwałych, które przyjął do używania przed 2018 r. To możliwe, choć przepisy się zmieniły. Potwierdza to minister finansów.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością powstała z przekształcenia jednoosobowego przedsiębiorcy jest podatnikiem rozpoczynającym prowadzenie działalności i jeśli wybrała ryczałt w CIT, miała prawo korzystać preferencji dotyczących zatrudnienia.
Pracownik może złożyć donos do urzędu skarbowego na własną firmę i będzie chroniony przepisami o sygnalistach. Ale lepiej uruchomić sprawną wewnętrzną procedurę dla takich osób, nawet jeśli firma nie ma takiego obowiązku.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Firma, która wykorzystuje koniowóz w działalności gospodarczej, może go amortyzować. Odpisy są kosztem uzyskania przychodów, ale tylko do 150 tys. zł. Koniowóz jest bowiem rozliczany tak jak samochód osobowy.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Przedsiębiorca Rafał Brzoska, któremu premier Donald Tusk zlecił przygotowanie rekomendacji do deregulacji, ogłosił w środę propozycję, która jak sam stwierdził jest „absolutną rewolucją".
W przypadku obciążania najemców kosztami zużycia mediów właściciele mieszkań często mają wątpliwości, jak prawidłowo rozliczyć i udokumentować poniesione wydatki, aby nie narazić się na spór z fiskusem.
Opłata wnoszona tytułem składki członkowskiej zasadniczo nie ma charakteru wynagrodzenia na rzecz koordynatora, więc nie podlega opodatkowaniu VAT. Jej wpłata powinna być dokumentowana notą księgową, a nie fakturą.
Wśród enumeratywnie wymienionych przypadków, w których podatnik nie ma prawa do obniżenia podatku należnego o naliczony, nie został wymieniony brak NIP nabywcy na fakturze VAT, w sytuacji gdy odzwierciedla ona prawdziwe zdarzenie gospodarcze.
Terminy, w których należy wystawiać faktury, są określone przepisami prawa. Pod pewnymi warunkami istnieje możliwość wystawienia faktury przed sprzedażą. Trzeba jednak w tym zakresie wyróżnić różne sytuacje, które mogą mieć odmienne skutki.
Na fakturze dokumentującej sprzedaż sprzedawca zobligowany jest zamieścić informację o podmiocie kupującym określonym jako „nabywca”. Oprócz tego faktura może zawierać również dodatkowe informacje, np. wskazanie płatnika.
Dostawa towarów oraz świadczenie usług dokonane przez członka grupy VAT na rzecz innego członka tej samej grupy nie podlegają opodatkowaniu VAT.
Odszkodowanie za zniszczony towar trzeba zaksięgować w podatkowej księdze. Nie trzeba w niej natomiast wpisywać kwot otrzymanych za rozbity samochód ciężarowy oraz naczepę i wydatkowanych na naprawę lub zakup nowych takich samych środków trwałych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas