Aktualizacja: 20.08.2018 06:50 Publikacja: 20.08.2018 06:50
Foto: Adobe Stock
Jedną z obowiązujących od 1 stycznia 2018 roku zmian w ustawie o CIT jest podział przychodów na przychody z zysków kapitałowych i pozostałe przychody (osiągane z innych źródeł). Naturalną konsekwencją takiego podziału jest konieczność przypisania ponoszonych przez podatnika kosztów do odpowiadających im źródeł przychodów. O ile w przypadku kosztów bezpośrednich zadanie to nie jest trudne, o tyle w przypadku kosztów pośrednich, których nie można wprost przypisać do konkretnego przychodu, konieczne jest zastosowanie odpowiedniego klucza alokacji. Wprawdzie ustawodawca dodał do ustawy przepis regulujący tę kwestię, jednak jego praktyczne stosowanie może nastręczać podatnikom pewnych trudności. Szczególnie, jeśli osiągają oni dywidendy korzystające ze zwolnienia z podatku (tak zwane zwolnienie partycypacyjne).
Przedsiębiorca prowadzący biznes w domu zaliczy do kosztów uzyskania przychodów wydatki na jego utrzymanie. Powi...
W związku z dużą zmiennością produkcji energii ze źródeł odnawialnych – kluczowa staje się możliwość szybkiego i elastycznego reagowania na potrzeby systemu. Odpowiedzią jest magazynowanie energii w okresach jej nadmiaru i szybkie uwalnianie do sieci, kiedy jej brakuje.
Spółki nieruchomościowe, których rok podatkowy jest równy z rokiem kalendarzowym, najpóźniej 31 marca 2025 r. po...
Przedsiębiorców czekają nowe obowiązki. Będą musieli prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów elektroni...
W poniedziałek 31 marca 2025 r. upływa termin złożenia zeznania CIT-8 za 2024 rok dla tych podatników, których r...
Transformacja energetyczna. Inwestowanie i operowanie infrastrukturą energetyczną. Strategiczne, ekonomiczne, technologiczne i środowiskowe aspekty transformacji energetycznej w wymiarze lokalnym
Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że dwuletni termin na skorzystanie z tzw. ulgi na złe długi jest niezgo...
Warszawski rynek nieruchomości od lat przyciąga inwestorów. Nic dziwnego, stabilne zyski i perspektywy długoterminowego wzrostu wartości są wyjątkowo kuszącą perspektywą. W obliczu inflacji, zmian stóp procentowych i rosnącego popytu na wynajem wiele osób zastanawia się, czy to dobry moment na zakup mieszkania w stolicy. Podpowiemy, co przemawia za inwestycją w warszawskie nieruchomości oraz opiszemy potencjalne ryzyka, które warto wziąć pod uwagę. Zanalizujemy aktualne ceny mieszkań i trendy rynkowe na 2025 rok. Dowiesz się również, gdzie szukać najlepszych ofert.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas