Reklama
Rozwiń

VAT a opłata za pozostawienie pojazu na parkingu Parkuj i Jedź po upływie doby parkingowej

Opłata za pozostawienie pojazdu na terenie zarządzanego przez samorządową jednostkę budżetową parkingu „Parkuj i Jedź" po upływie doby parkingowej jest wynagrodzeniem za opodatkowaną VAT usługę korzystania z miejsca postojowego.

Publikacja: 08.08.2018 05:50

VAT a opłata za pozostawienie pojazu na parkingu Parkuj i Jedź po upływie doby parkingowej

Foto: Fotolia.com

Jednostka samorządowa na podstawie statutu stanowiącego załącznik do uchwały rady stolicy wykonuje zadania w zakresie organizacji, zarządzania i nadzorowania lokalnego transportu zbiorowego. Uchwałą z czerwca 2011 r. w sprawie regulaminu parkingów działających w systemie „Parkuj i Jedź" określono zasady korzystania z nich. I tak, w przypadku naruszenia regulaminu, użytkownik zobowiązany jest do zapłaty kar umownych w wysokościach określonych w cenniku: 200 zł za zagubienie biletu parkingowego, 100 zł za pozostawienie pojazdu na parkingu po upływie doby parkingowej i tyle samo za pozostawienie auta poza miejscem wyznaczonym oraz za niezastosowanie się do poleceń obsługi. We wniosku o interpretację jednostka zapytała czy powyższe opłaty i kary podlegają VAT. Sama uważała, że wszystkie sankcyjne należności nie podlegają opodatkowaniu.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie