Aktualizacja: 30.07.2021 18:15 Publikacja: 30.07.2021 17:04
Foto: Adobe Stock
- Wyrok kończy wieloletni spór z organami podatkowymi odnośnie stosowania przez przedsiębiorców z branży gastronomicznej 5-proc. stawki podatku od towarów i usług dla dostaw produktów realizowanych w systemie sprzedaży „drive in" i „walk through", „food court", oraz „wewnątrz punktów sprzedaży" - uważa Jacek Cieplak, zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, który brał udział w postępowaniach.
W 2016 r. minister finansów wydał interpretację ogólną, z której wynikało, że sprzedawcy gotowych dań muszą naliczać 8 proc. VAT. Wcześniej urzędy skarbowe zgodnie akceptowały niższą 5-proc. stawkę. Nie wszyscy restauratorzy pogodzili się z tą zmianą stanowiska. Spór jednego z franczyzobiorców McDonald'sa trafił do Trybunału UE w Luksemburgu. 22 kwietnia 2021 r. TSUE zajął korzystne dla przedsiębiorcy stanowisko (C-703/19). Z wyroku wynikało, że sprzedawcy jedzenia na wynos mogli stosować niższą stawkę podatku. Unijne przepisy tego nie zabraniają. Jednak konkretne spory ze skarbówką w tej sprawie w każdym przypadku muszą rozstrzygać polskie sądy. TSUE wskazął jedynie, że jeśli restaurator sprzedaje tylko posiłki na wynos, to taka dostawa towarów objęta jest 5-proc. VAT. Jeśli natomiast posiłki można też spożyć wewnątrz lokalu, prawo do niższej stawki uzależnione jest od tego, czy da się wyodrębnić sprzedaż na wynos.
Przedsiębiorca nie zaliczy do kosztów uzyskania przychodów wydatków na wyżywienie, leczenie i wyposażenie psa pi...
Jeśli przedsiębiorca potrzebuje do działalności rzeczy chroniących go przed różnymi zagrożeniami, może zaliczyć...
Choć do uruchomienia KSeF pozostało jeszcze dziewięć miesięcy, to eksperci radzą: przygotowania warto rozpocząć...
Zwolnienie z cła i VAT towarów przeznaczonych do nieodpłatnego udostępniania osobom uciekającym przed agresją Ro...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Umorzenie postępowania karnego skarbowego z powodu braku znamion czynu zabronionego może stanowić przesłankę świ...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas