Aktualizacja: 16.09.2021 07:14 Publikacja: 16.09.2021 07:14
Praca zdalna
Foto: Adobe Stock
W czasie pandemii praca zdalna stała się powszechnym zjawiskiem w wielu branżach. Pracodawcy często udostępniają załodze sprzęt komputerowy oraz wypłacają rekompensaty z tytułu większego zużycia energii i internetu. Skarbówka potwierdza w najnowszej interpretacji, że pracownik nie płaci podatku od ekwiwalentu.
Taką odpowiedź otrzymała spółka, która w marcu 2020 r. zleciła załodze przejście na pracę zdalną. Wymaga to posługiwania się takimi środkami, jak e-mail, komunikatory, platformy spotkaniowe oraz telefony służbowe. Niezbędne jest też posiadanie szybkiego łącza internetowego. Spółka zapewnia pracownikom komputery osobiste wraz z oprogramowaniem oraz telefony służbowe. Pracownicy we własnym zakresie zapewniają sobie dostęp do internetu oraz ponoszą zwiększone koszty mediów (energii elektrycznej, wody czy ogrzewania). Dlatego spółka wypłaca im dodatkowe świadczenie pieniężne w postaci zryczałtowanego ekwiwalentu. Spółka nie będzie wymagać w zamian żadnych faktur ani kalkulacji potwierdzających poniesienie wydatków. Zakłada, że będzie wypłacać ekwiwalent przez czas oznaczony (kwiecień–wrzesień 2021 r.). Może on ulec przedłużeniu, maksymalnie do trzech miesięcy po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.
Przedsiębiorca nie zaliczy do kosztów uzyskania przychodów wydatków na wyżywienie, leczenie i wyposażenie psa pi...
Jeśli przedsiębiorca potrzebuje do działalności rzeczy chroniących go przed różnymi zagrożeniami, może zaliczyć...
Choć do uruchomienia KSeF pozostało jeszcze dziewięć miesięcy, to eksperci radzą: przygotowania warto rozpocząć...
Zwolnienie z cła i VAT towarów przeznaczonych do nieodpłatnego udostępniania osobom uciekającym przed agresją Ro...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Umorzenie postępowania karnego skarbowego z powodu braku znamion czynu zabronionego może stanowić przesłankę świ...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas