Aktualizacja: 18.06.2018 20:02 Publikacja: 18.06.2018 20:02
Paweł Cybulski, wiceminister finansów, zastępca szefa KAS
Foto: materiały prasowe
Rz: Od dawna mówi się o konieczności polepszenia analizy ryzyka w kontrolach, by nie nękać nimi uczciwych podatników. Teraz wreszcie Najwyższa Izba Kontroli chwali administrację skarbową za poprawę na tym polu. W jaki sposób to osiągnięto?
Paweł Cybulski: Służby skarbowe są coraz lepiej przygotowane do takiej analizy. To po części efekt naszych coraz bogatszych doświadczeń, ale też zmian w prawie. Na przykład w sprawie rejestracji podatników mamy teraz przepis art. 96 ust. 4a ustawy o VAT. Umożliwia on nam szeroko zakrojoną weryfikację firmy, zanim jeszcze zostanie zarejestrowana jako podatnik [urząd skarbowy może odmówić rejestracji, gdy np. nie ma możliwości skontaktowania się ze starającym się o rejestrację podmiotem – red.]. Wcześniej mieliśmy poniekąd związane ręce zbyt małym zakresem weryfikacji. Być może zdarzają się jeszcze pewne trudności organizacyjne, ale teraz rejestrujemy podatników coraz sprawniej, weryfikując ich za pomocą nowoczesnych narzędzi informatycznych. Stosujemy np. system SCORP służący analizie ryzyka rejestracyjnego. Stosujemy też inne systemy informatyczne przy typowaniu do kontroli już zarejestrowanych i działających podatników. Krótko mówiąc: informatyzacja jest kluczem do poprawy funkcjonowania administracji skarbowej, także w obszarze analizy ryzyka.
Drobne rzeczy sprowadzane spoza Unii Europejskiej mogą być zwolnione z VAT. Niezależnie od tego, czy nabywca prz...
Oddział spółki zagranicznej, która ma już NIP, nie musi mieć drugiego, własnego, żeby wywiązywać się z obowiązkó...
Jeśli spółka dostała od samorządu rekompensatę, która ma pokryć stratę z działalności i nie wypływa bezpośrednio...
Wydatki na wynagrodzenia pracowników mogą być kilkakrotnie wykorzystane w ramach ulg wspomagających innowacyjność.
Gdy kontrola u podatnika będzie się przedłużała, to nie zapłaci on odsetek od podatków za czas tej kontroli. To...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas