Związek Przedsiębiorców i Pracodawców przeciwny zmianom w rozliczaniu leasingu aut osobowych

Ministerstwo Finansów chce wprowadzić zmiany powodujące, że leasing aut stanie się całkowicie nieopłacalny - uważa Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. W jego ocenie propozycja MF jest tak absurdalna, że można ją nazwać sabotowaniem dobrze prosperującej i dynamicznie rozwijającej się branży.

Aktualizacja: 17.06.2018 15:06 Publikacja: 17.06.2018 12:42

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców przeciwny zmianom w rozliczaniu leasingu aut osobowych

Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik

dgk

ZPP odniósł się do przedstawionych przez Ministerstwo Finansów propozycji zmian podatkowych planowanych na najbliższe miesiące (mówiła o nich w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" minister finansów Teresa Czerwińska ). Zdecydowaną większość z planowanych zmian Związek ocenił bardzo pozytywnie.

- Niestety, wydaje się, że Ministerstwo postanowiło wykorzystać te – niewątpliwie zasługujące na poparcie – zapowiedzi po to, by między nimi „przemycić” zmiany powodujące, że leasing aut stanie się całkowicie nieopłacalny. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców z dużym niepokojem przygląda się tej koncepcji i ocenia ją zdecydowanie negatywnie - czytamy w wydanym przez ZPP komunikacie.

Związek informuje, że w 2017 roku sprzedano w Polsce ponad 480 tysięcy nowych samochodów osobowych. W ciągu czterech ostatnich lat liczba nowych sprzedanych aut zwiększyła się o 50 proc. Zdaniem ZPP dynamika wzrostu rynku jest potężna co wiąże się nie tylko ze stopniowym bogaceniem się społeczeństwa, ale też – w przypadku przedsiębiorców - z korzystnymi ofertami umożliwiającymi finansowanie auta w inny sposób, niż kupno go na własność, takimi jak np. leasing.

Związek wyjaśnia dlaczego obowiązujące dotychczas regulacje sprawiały, że leasing operacyjny samochodu był dla leasingobiorcy bardzo korzystnym rozwiązaniem – ratę leasingu można było bowiem bez ograniczeń wliczać w koszty uzyskania przychodu. Tym samym, wzięcie auta w leasing było bardziej opłacalne, niż kupno go na własność za gotówkę, ponieważ w tym drugim przypadku można było skorzystać z odpisów amortyzacyjnych wliczanych w koszty uzyskania przychodu, ograniczonych do równowartości 20 tysięcy euro.  Przedsiębiorcy chętniej decydowali się na pozyskanie auta za pomocą leasingu, nie musząc wydawać jednorazowo dużej sumy pieniędzy, które mogli wykorzystać w inny sposób.

-  Taki układ był korzystny w istocie dla wszystkich uczestników rynku – nowe auta znajdowały swoich nabywców, przedsiębiorcy cieszyli się coraz nowocześniejszą flotą, a jednocześnie kwoty, które musieliby wydać na zakup nowych samochodów na własność, wciąż pozostawały w ich dyspozycji, dzięki czemu mogli zdecydować się na inne inwestycje - zauważa ZPP.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Subskrybuj
gazeta
Podatki
Wyrok TSUE: Polska za bardzo ogranicza zwolnienie z VAT dla importowanych towarów
Podatki
Czy polski oddział zagranicznej firmy musi mieć osobny NIP? Sąd odpowiedział
Podatki
Ważny wyrok TSUE. Rekompensata za straty spółki bez podatku VAT
Podatki
Koszty wynagrodzeń mogą dać korzyść wiele razy. Przyjazna podatnikom interpretacja
Podatki
Projekt: fiskus odpuści odsetki za czas kontroli. To spełnienie postulatu deregulacji
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem