System KSeF to nowe rozwiązanie, z którego przedsiębiorcy skorzystają dobrowolnie od stycznia 2022 r. Od 2023 r. – jak informuje Ministerstwo Finansów – wystawianie faktur przez KSeF ma być obligatoryjne.

Już w poniedziałek 22 listopada PwC i Microsoft organizują bezpłatne webinarium „Rewolucyjna zmiana w przepisach: E-faktura i Krajowy System e-Faktur (KSeF)", które pozwoli uczestnikom poznać wymagania biznesowe, prawne i technologiczne nowego sposobu fakturowania. Eksperci przedstawią założenia nowelizacji ustawy o VAT, wyjaśnią, co oznacza wprowadzenie ustrukturyzowanych faktur oraz Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) dla każdej organizacji.

Podczas webinarium odbędzie się debata, w której wezmą udział m.in.: dyrektor Centralnego Ośrodka Informatyki Przemysław Koch, dyrektor ds. strategii bezpieczeństwa Microsoft Krzysztof Malesa i partner w PwC Polska Marcin Sidelnik.

Przypomnijmy, że na początku faktury ustrukturyzowane wystawione i udostępnione za pomocą KSeF będą funkcjonowały w obrocie gospodarczym jako jedna z dopuszczalnych form dokumentowania transakcji. Przedsiębiorcy nadal będą mogli wystawiać w 2022 r. faktury papierowe oraz występujące obecnie w obrocie gospodarczym faktury elektroniczne (np. przesyłane e-mailem). Aby wystawiać nowe faktury ustrukturyzowane w systemie KSeF, przedsiębiorca będzie musiał uzyskać zgodę odbiorcy. Według Ministerstwa Finansów wyrażanie zgody ma mieć zasady takie jak dla faktur elektronicznych.

Podatnicy korzystający z KSeF zostaną zwolnieni z obowiązku przechowywania i archiwizacji faktur przez dziesięć lat. Zajmie się tym administracja podatkowa. Nie ma więc ryzyka zgubienia lub zniszczenia dokumentu. Nowy system ma też zmniejszyć liczbę kontroli.

Zachętą będzie też szybszy zwrot VAT, w terminie 40 zamiast 60 dni. Skorzystają z niego podatnicy wystawiający w całym okresie rozliczeniowym wyłącznie faktury ustrukturyzowane. Poza tym przedsiębiorca musi być zarejestrowany jako podatnik VAT czynny dłużej niż 12 miesięcy, co wyklucza nowe firmy.

Jest też limit: kwota podatku naliczonego lub różnicy podatku nierozliczona w poprzednich okresach rozliczeniowych i wykazana w deklaracji do zwrotu nie może przekraczać 3 tys. zł.