– Firmy zmagają się z brakiem pracowników, przemysłowe roboty pozwolą uzupełnić niedobory kadrowe, zwłaszcza przy ciężkich, monotonnych i wykonywanych w szkodliwych warunkach pracach – podkreśla Ministerstwo Finansów. I daje chętnym do robotyzacji podatkową ulgę.

Ma obowiązywać w latach 2022–2026 r. Firma, która w tym okresie zainwestuje w robotyzację, zaliczy wydatki do podatkowych kosztów, a także odliczy ich połowę od dochodu.

Jakie to wydatki? Przede wszystkim na nabycie robota przemysłowego. W nowych przepisach został zdefiniowany jako automatycznie sterowana, programowalna, wielozadaniowa i stacjonarna lub mobilna maszyna, o co najmniej trzech stopniach swobody, posiadająca właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych. Musi też spełniać kilka warunków, m.in. wymieniać dane cyfrowe z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi.

Czytaj więcej

Polski Ład - poradnik: Kto zyska, a kto straci na „obniżce” podatków

Odliczymy też wydatki na maszyny i urządzenia peryferyjne funkcjonalnie związane z robotami (np. tory jezdne, nastawniki, obrotniki, złącza kolizyjne), a także rzeczy służące zapewnieniu ergonomii oraz bezpieczeństwa pracy, m.in. czujniki, sterowniki, przekaźniki, ogrodzenia, osłony, kurtyny świetlne. Przepisy wymieniają również maszyny, urządzenia lub systemy służące do zdalnego zarządzania, diagnozowania, monitorowania lub serwisowania, przede wszystkim czujniki i kamery.

Kolejna kategoria wydatków premiowanych ulgą to koszty nabycia wartości niematerialnych i prawnych niezbędnych do poprawnego uruchomienia i przyjęcia do używania robotów oraz maszyn i urządzeń. A także zakupy usług szkoleniowych oraz opłaty leasingowe.

Ulga dotyczy zarówno firm płacących PIT, jak i CIT. U tych drugich kwota odliczenia nie może przekraczać dochodu uzyskanego w roku podatkowym z przychodów innych niż z zysków kapitałowych.

Przedsiębiorca korzystający z ulgi powinien w terminie rocznego rozliczenia złożyć informację zawierającą wykaz poniesionych kosztów, które wolno odliczyć.

Preferencję można stracić. Firmy oddadzą odliczenie m.in. wtedy, gdy pozbędą się maszyn przed końcem okresu ich amortyzacji.

Czytaj więcej

Jak "Polski Ład" wpłynie na zarobki - poradnik