Kiedy niebędzie VAT od pustej faktury

Sankcyjnego VAT nie zapłaci podmiot, którego danymi bezprawnie posłużono się w treści dokumentu.

Publikacja: 04.04.2018 02:00

Kiedy niebędzie VAT od pustej faktury

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Artykuł 108 ust. 1 ustawy o VAT dotyczy sankcyjnego VAT. Z przepisu wynika, że gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest obowiązana do jego zapłaty. Sądy administracyjne uznają, że ten sankcyjny przepis ma zastosowanie do wszystkich faktur, w tym określanych jako „puste".

Nie każdy może być jednak uznany za wystawcę takiej faktury. W wyroku z 27 czerwca 2017 r. NSA uznał, że wspomniany przepis odnosi się do działania podmiotu, który wystawił fakturę. Co prawda nie musi ono polegać na własnoręcznym sporządzeniu dokumentu. Podatnik może zlecić określonej osobie (np. pracownikowi) wystawienie faktury w jego imieniu. Chodzi także o wprowadzenie faktury do obrotu prawnego, a zatem przekazanie jej podmiotowi, na który została wystawiona. W ocenie sądu wystawcą faktury zobowiązanym do zapłaty podatku na podstawie art. 108 ust. 1 ustawy o VAT nie jest jednak podmiot, którego danymi bezprawnie posłużono się w jej treści, czyli ten, pod który bezprawnie „podszył się" ktoś inny.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Ważny wyrok TSUE. Rekompensata za straty spółki bez podatku VAT
Podatki
Koszty wynagrodzeń mogą dać korzyść wiele razy. Przyjazna podatnikom interpretacja
Podatki
Fiskus odpuści odsetki za czas kontroli. To spełnienie postulatu deregulacji
Podatki
Rząd chce odroczyć obowiązek raportowania ESG
Podatki
Firma nie będzie musiała publikować strategii. Sprzątanie pozostałości Polskiego Ładu
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku