Kiedy niebędzie VAT od pustej faktury

Sankcyjnego VAT nie zapłaci podmiot, którego danymi bezprawnie posłużono się w treści dokumentu.

Publikacja: 04.04.2018 02:00

Kiedy niebędzie VAT od pustej faktury

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Artykuł 108 ust. 1 ustawy o VAT dotyczy sankcyjnego VAT. Z przepisu wynika, że gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest obowiązana do jego zapłaty. Sądy administracyjne uznają, że ten sankcyjny przepis ma zastosowanie do wszystkich faktur, w tym określanych jako „puste".

Nie każdy może być jednak uznany za wystawcę takiej faktury. W wyroku z 27 czerwca 2017 r. NSA uznał, że wspomniany przepis odnosi się do działania podmiotu, który wystawił fakturę. Co prawda nie musi ono polegać na własnoręcznym sporządzeniu dokumentu. Podatnik może zlecić określonej osobie (np. pracownikowi) wystawienie faktury w jego imieniu. Chodzi także o wprowadzenie faktury do obrotu prawnego, a zatem przekazanie jej podmiotowi, na który została wystawiona. W ocenie sądu wystawcą faktury zobowiązanym do zapłaty podatku na podstawie art. 108 ust. 1 ustawy o VAT nie jest jednak podmiot, którego danymi bezprawnie posłużono się w jej treści, czyli ten, pod który bezprawnie „podszył się" ktoś inny.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama