Aktualizacja: 04.04.2018 02:00 Publikacja: 04.04.2018 02:00
Foto: AdobeStock
- W marcu 2017 r. przedsiębiorca nabył nieruchomość zabudowaną budynkiem mieszkalnym, oddanym do użytku w kwietniu 1992 r. Poprzedni właściciel nieruchomości wynajmował budynek od lipca 1992 r. do grudnia 2016 r. na cele użytkowe (m.in. sklepy, biuro rachunkowe). W celu aktualizacji danych zlecono geodecie sprawdzenie stanu rzeczywistego oraz danych ewidencyjnych. Starosta potwierdził zmianę funkcji budynku z mieszkalnego na niemieszkalny. Aktualny wypis z kartoteki budynków z marca 2018 r. potwierdza klasyfikację budynku jako handlowo-usługowy, znajdujący się w grupie 103 klasyfikacji środków trwałych (KŚT). Odpowiednie zmiany naniesiono również w księdze wieczystej tej nieruchomości. W kwietniu 2018 r. przedsiębiorca zamierza wprowadzić budynek do używania w prowadzonej firmie jako środek trwały. Ponieważ dokumenty, które posiada, pozwalają na uznanie budynku jako używany przed nabyciem, podatnik zamierza przyjąć indywidualną stawkę amortyzacji 33,33 proc. rocznie. Czy może zastosować taką stawkę? – pyta czytelnik.
Przedsiębiorca będzie mógł złożyć pierwotną deklarację po rozpoczęciu oraz zakończeniu kontroli celno-skarbowej....
Przedsiębiorca będzie musiał płacić VAT dopiero po przekroczeniu 240 tys. zł rocznej sprzedaży. Tak wynika z pro...
Skarbówka może ściągać zaległy podatek spółki od członka jej zarządu. Ale powinien mieć możliwość zwolnienia z o...
Nie można instrumentalnie traktować przepisów o pomocy publicznej, by tylko odmówić zwolnienia z podatku. Taki j...
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Po zmianach w składce zdrowotnej w 2026 r. przedsiębiorcy będą musieli na nowo przeliczyć, co się im bardziej op...
My jesteśmy gotowi na wszystkie scenariusze. Wprowadziliśmy wiele nowych modeli samochodów osobowych, w tym SUV-y, crossovery i auta sportowe. Mamy też pojazdy użytkowe dla wszystkich rodzajów działalności – mówi Attila Szabó, prezes i dyrektor zarządzający Ford Polska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas