Przekwalifikowany budynek wolno odpisać w trzy lata

Podatnik ma prawo do indywidualnej stawki amortyzacyjnej dla używanych lub ulepszonych środków trwałych, po raz pierwszy wprowadzonych do jego ewidencji.

Publikacja: 04.04.2018 02:00

Przekwalifikowany budynek wolno odpisać w trzy lata

Foto: AdobeStock

- W marcu 2017 r. przedsiębiorca nabył nieruchomość zabudowaną budynkiem mieszkalnym, oddanym do użytku w kwietniu 1992 r. Poprzedni właściciel nieruchomości wynajmował budynek od lipca 1992 r. do grudnia 2016 r. na cele użytkowe (m.in. sklepy, biuro rachunkowe). W celu aktualizacji danych zlecono geodecie sprawdzenie stanu rzeczywistego oraz danych ewidencyjnych. Starosta potwierdził zmianę funkcji budynku z mieszkalnego na niemieszkalny. Aktualny wypis z kartoteki budynków z marca 2018 r. potwierdza klasyfikację budynku jako handlowo-usługowy, znajdujący się w grupie 103 klasyfikacji środków trwałych (KŚT). Odpowiednie zmiany naniesiono również w księdze wieczystej tej nieruchomości. W kwietniu 2018 r. przedsiębiorca zamierza wprowadzić budynek do używania w prowadzonej firmie jako środek trwały. Ponieważ dokumenty, które posiada, pozwalają na uznanie budynku jako używany przed nabyciem, podatnik zamierza przyjąć indywidualną stawkę amortyzacji 33,33 proc. rocznie. Czy może zastosować taką stawkę? – pyta czytelnik.

Pozostało jeszcze 82% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Więcej uprawnień dla kontrolowanych firm. Złożą deklarację i częściową korektę
Podatki
Limit zwolnienia z VAT będzie wyższy w 2026 r. To element deregulacji
Podatki
Wyrok TSUE: prezes musi mieć szansę na uwolnienie się od podatku spółki
Podatki
TSUE: zwolnienie podatkowe dla kolejowych gruntów to nie pomoc publiczna
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Podatki
Po reformie składki zdrowotnej część firm może zmienić formę opodatkowania
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne