Aktualizacja: 05.03.2018 10:20 Publikacja: 05.03.2018 10:03
Foto: 123RF
Czy informatyk może korzystać z ulgi przysługującej artystom? Jeszcze do niedawna fiskus uważał, że tak, pod warunkiem że pracodawca wyodrębnił w rozliczeniu, jaka część zapłaty dotyczy tworzonego przez niego dzieła, np. programu komputerowego. Teraz to już nie wystarczy. Popularność podatkowej preferencji sprawiła, że skarbówka zorientowała się, jak dużo traci. Większość przedsiębiorców otrzymuje więc teraz negatywne interpretacje. Nie wystarczy już ewidencja wskazująca, ile czasu poświęcono na wykonanie utworu. Bo przecież, jak tłumaczą urzędnicy, to nie dowód, że dzieło powstało.
Ministerstwo Finansów opublikowało szczegółowe dane dotyczące rozliczeń ryczałtowców za 2023 rok. Z informacji resortu wynika, że nastąpił kolejny wzrost popularności tej formy opodatkowania - w ubiegłym roku skorzystało z niej blisko 2 miliony podatników, czyli o 260 tysięcy więcej niż rok wcześniej.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Przepisy przewidują dwie preferencje dla firm, które przekazały żywność ofiarom powodzi. Ze stanowiska Ministerstwa Finansów wynika, że powinny stosować zerową stawkę podatku, a nie zwolnienie.
Skarbówka poważnie traktuje pojawienie się wielkiej liczby pustych faktur. Kontrole mają być wycelowane w oszustów.
Wątpliwości co do zakresu opodatkowania podatkiem u źródła, które zrodziło złe tłumaczenie oficjalnej polskiej wersji umowy ze Szwecją, trzeba było rozstrzygać w oparciu o wersję angielską dokumentu.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla. W rankingu SpeedTest.pl 2023 laury zdobyła usługa internet domowy.
Zapraszamy do odsłuchania najnowszego webinaru „Rzeczpospolitej”: Samochód w firmie – rozliczenia podatkowe: formy najmu i zielone rozwiązania dla samochodów.
Umorzona przez bank część kredytu frankowego jest przychodem kredytobiorcy. Ale nie trzeba płacić od niego podatku. I nadal tak będzie, przynajmniej do końca 2026 r.
Pensję pełnomocnika można rozliczyć w podatkowych kosztach. Także wtedy, gdy jest nim własne dziecko.
Firmy, które chcą się wyróżnić na tle konkurencji i przyciągnąć najlepszych pracowników, kuszą ich różnego rodzaju atrakcyjnymi bonusami.
• Ta interpretacja ucieszy biznesmenów, którzy robią firmowe zakupy online • Amortyzacja wynajmowanego mieszkania. Co mówią skarbówka i sądy? • Budynek i budowla z nowymi definicjami na potrzeby podatku • Zwolnienia VAT dla małych firm - Sejm zdecydował • Kasowy PIT - wiadomo, kto skorzysta • Jak płaci ZUS europoseł z firmą • Jak firmy oceniają uprawnienia rodzicielskie pracowników po roku obowiązywania? • Ważne terminy na ten tydzień
Przedsiębiorca kupujący towary na zagranicznej platformie internetowej może zaliczyć wydatki do kosztów uzyskania przychodów. Nawet jak nie dostanie od sprzedawcy faktury.
Przedsiębiorca organizujący pokazy broni oraz szkolenia z jej używania może rozliczyć w kosztach wydatki na strzeleckie akcesoria.
Skoro nie wolno amortyzować własnego mieszkania bądź domu, to nie można też cudzych – twierdzi skarbówka.
Aby zakwalifikować wydatki na earn-out, trzeba wziąć pod uwagę ich faktyczny cel i charakter w konkretnej sytuacji. Nabyć udziały (akcje) mona bowiem również w innym celu niż osiągnięcie przychodów z zysków kapitałowych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas