Aktualizacja: 05.03.2018 01:00 Publikacja: 05.03.2018 01:00
Foto: 123RF
- Spółka realizuje zlecenia klientów związane z relokacją samochodów na kołach z punktu A do B np. w celu wydania nowego samochodu dla najemcy naszego klienta, dowozu auta tam i z powrotem (wizyty w serwisie), czy odbioru samochodów od najemcy po zakończeniu umowy najmu. W trakcie realizacji zleceń spółka ponosi koszty zakupów paliwa koniecznego do realizacji zlecenia (udokumentowanych fakturami wystawianymi na spółkę z numerem rejestracyjnym samochodu, który jest relokowany) nabywanego w celu zatankowania samochodu do pełna na życzenie klienta (również udokumentowanych fakturami wystawianymi na spółkę z numerem rejestracyjnym samochodu, który jest relokowany). Spółka ponosi także koszty powrotu kierowców (udokumentowane biletami kolejowymi i autobusowymi; niekiedy są to bilety imienne na kierowców spółki, ale nie zawsze) oraz koszty przejazdów autostradami (udokumentowanych kwitkami autostradowymi bez wskazania jakiego samochodu dotyczą). Koszty te są ściśle związane z konkretnym zleceniem i działalnością opodatkowaną spółki. Czy spółka może odliczać VAT z dokumentów dotyczących tych kosztów? – pyta czytelnik.
Firma musi zgłosić leasing operacyjny skarbówce, jeśli wybrała go przede wszystkim po to, aby zaoszczędzić na podatkach. Nie musi, jeśli decydowały aspekty ekonomiczne.
Polskim przedsiębiorcom dostarcza nowoczesne rozwiązania finansowe, wyznacza standardy w branży leasingowej. Zaczęło się skromnie – od jednego aktu założycielskiego i sporych ambicji. Dziś PKO Leasing jest liderem polskiego rynku leasingowego, który napędza małe i duże biznesy. Jak wyglądało 25 drogi na szczyt?
Raportowanie odpowiedzialnego rozwoju obejmie w przyszłym roku największe firmy, a potem będzie stopniowo rozszerzane.
Małe firmy z UE skorzystają ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE. Zmienią się też zasady opodatkowania w handlu dziełami sztuki.
Najmniejsi przedsiębiorcy będą mogli wybrać kasowe rozliczenie. Jeśli nie dostaną pieniędzy od kontrahenta, podatek zapłacą po dwóch latach. Nie jest to więc zwolnienie z PIT, tylko jego odroczenie.
Nadchodzi nowy etap rozwoju całej gospodarki. Z siecią 5G nam wszystkim będzie żyło się lepiej i bezpieczniej – przekonuje Orange Polska.
Minister Finansów opublikował rozporządzenia w sprawie określenia krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową w podatkach dochodowych PIT i CIT.
Bank Pekao S.A. wprowadza zmiany w aplikacji PeoPay, dostosowując ją do potrzeb klientów prowadzących działalność gospodarczą. Rozszerzenie opcji personalizacji oraz dodanie elementów, które odróżniają profil firmowy od indywidualnego, to kolejny krok w rozbudowie oferty skierowanej do przedsiębiorców.
Wykonywanie układu przez dłużnika w nowych terminach płatności nie oznacza, że nie jest wykonywana umowa zawarta z ZUS. Nie powstają odsetki ani od pierwotnego terminu wymagalności, ani od terminu wymagalności wskazanego w umowie z ZUS.
Rozliczanie kosztów pracowniczych na koniec roku to jeden z kluczowy elementów zamknięcia rocznego. Dział księgowości musi uwzględnić nie tylko standardowe wynagrodzenia, ale również premie, świadczenia dodatkowe i niewykorzystane urlopy.
Status dotacji nie jest jednoznacznie uregulowany w ustawach podatkowych, co w przypadku każdego z tych podatków może skutkować wątpliwościami odnośnie do ustalenia prawa do stosowania preferencji.
Procedura ustalania odpisu aktualizującego wycenę aktywów spowodowanego utratą przez nie wartości obejmuje m.in. ustalenie takiego odpisu w odniesieniu do aktywów wypracowujących korzyści ekonomiczne pojedynczo.
Niewypłacalność to zjawisko, które może dotknąć każdego przedsiębiorcę. Skąd dłużnik ma wiedzieć, że zbliża się moment niewypłacalności? Jakie działania powinien podjąć gdy pojawią się problemy z płynnością finansową?
Zgodnie z najnowszą wersją harmonogramu naboru wniosków badawczo-rozwojowych w ramach Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) w 2025 roku planowanych jest kilka konkursów dla projektów realizowanych przez przedsiębiorstwa w konsorcjum z innym przedsiębiorcą, jednostką naukową lub organizacją pozarządową - NGO (projekty konsorcjalne).
Rozstrzygnięcie konkursu i pozytywna ocena wniosku to nie koniec starań przedsiębiorców o środki unijne. Podstawą udzielenia wsparcia jest umowa. Jakie działania należy podjąć, jeżeli instytucja odmówi zawarcia umowy o dofinansowanie projektu?
Po unijne dotacje na zakup urządzeń laboratoryjnych i innego sprzętu niezbędnego do prowadzenia badań oraz prac rozwojowych mogą sięgnąć lubelskie firmy. Ofertę dla nich przygotowała Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas