Ile VAT można odliczyć świadcząc usługę relokacji pojazdów

Jeżeli spółka używa samochodów na potrzeby swoich klientów, to powinna móc uwzględnić w rozliczeniach 100 proc. podatku z faktur dokumentujących zakup paliwa.

Publikacja: 05.03.2018 01:00

Ile VAT można odliczyć świadcząc usługę relokacji pojazdów

Foto: 123RF

- Spółka realizuje zlecenia klientów związane z relokacją samochodów na kołach z punktu A do B np. w celu wydania nowego samochodu dla najemcy naszego klienta, dowozu auta tam i z powrotem (wizyty w serwisie), czy odbioru samochodów od najemcy po zakończeniu umowy najmu. W trakcie realizacji zleceń spółka ponosi koszty zakupów paliwa koniecznego do realizacji zlecenia (udokumentowanych fakturami wystawianymi na spółkę z numerem rejestracyjnym samochodu, który jest relokowany) nabywanego w celu zatankowania samochodu do pełna na życzenie klienta (również udokumentowanych fakturami wystawianymi na spółkę z numerem rejestracyjnym samochodu, który jest relokowany). Spółka ponosi także koszty powrotu kierowców (udokumentowane biletami kolejowymi i autobusowymi; niekiedy są to bilety imienne na kierowców spółki, ale nie zawsze) oraz koszty przejazdów autostradami (udokumentowanych kwitkami autostradowymi bez wskazania jakiego samochodu dotyczą). Koszty te są ściśle związane z konkretnym zleceniem i działalnością opodatkowaną spółki. Czy spółka może odliczać VAT z dokumentów dotyczących tych kosztów? – pyta czytelnik.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Świąteczna oferta! Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Minister finansów: typowy leasing nie jest agresywną optymalizacją podatkową
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Podatki
Kogo będzie dotyczyło w 2025 r. raportowanie ESG według nowych standardów?
Podatki
Zmiany w VAT od stycznia 2025 roku. Dotyczą małych firm
Podatki
Kasowy PIT, czyli nowe zasady rozliczeń przychodów i kosztów dla małych firm
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Podatki
Nowa lista rajów podatkowych PIT i CIT. Ważne od 1 stycznia 2025 roku
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay