- Spółka realizuje zlecenia klientów związane z relokacją samochodów na kołach z punktu A do B np. w celu wydania nowego samochodu dla najemcy naszego klienta, dowozu auta tam i z powrotem (wizyty w serwisie), czy odbioru samochodów od najemcy po zakończeniu umowy najmu. W trakcie realizacji zleceń spółka ponosi koszty zakupów paliwa koniecznego do realizacji zlecenia (udokumentowanych fakturami wystawianymi na spółkę z numerem rejestracyjnym samochodu, który jest relokowany) nabywanego w celu zatankowania samochodu do pełna na życzenie klienta (również udokumentowanych fakturami wystawianymi na spółkę z numerem rejestracyjnym samochodu, który jest relokowany). Spółka ponosi także koszty powrotu kierowców (udokumentowane biletami kolejowymi i autobusowymi; niekiedy są to bilety imienne na kierowców spółki, ale nie zawsze) oraz koszty przejazdów autostradami (udokumentowanych kwitkami autostradowymi bez wskazania jakiego samochodu dotyczą). Koszty te są ściśle związane z konkretnym zleceniem i działalnością opodatkowaną spółki. Czy spółka może odliczać VAT z dokumentów dotyczących tych kosztów? – pyta czytelnik.
Prawo do odliczenia VAT przysługuje podatnikowi w zakresie, w jakim nabywane przez niego towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych (zob. art. 86 ust. 1 ustawy o VAT). W opisanym stanie faktycznym wskazane zakupy są przez spółkę wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, a w konsekwencji, co do zasady, uprawniają ją one do odliczania na ich podstawie podatku naliczonego.
Wyjątek dotyczy biletów kolejowych i autobusowych. Są one bowiem fakturami tylko, jeżeli dokumentują przejazd na odległość nie mniejszą niż 50 km (zob. § 3 pkt 4 rozporządzenia o fakturach). Bilety dokumentujące krótsze przejazdy nie są fakturami, a w konsekwencji nie stanowią podstawy do odliczenia na ich podstawie podatku naliczonego.
Ograniczenie z ustawy...
Osobną kwestią jest wysokość kwot podatku naliczonego, które mogą być odliczane w przedstawionej sytuacji. Na podstawie art. 86a ust. 1 ustawy o VAT kwota podatku naliczonego od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi jest, co do zasady, ograniczona do 50 proc.. Pojawia się zatem pytanie czy ograniczenie to ma zastosowanie w analizowanym przypadku.
...nie powinno mieć zastosowania
Według mnie nie. Uważam bowiem, że wydatkami związanymi z pojazdami samochodowymi, o których mowa w art. 86a ust. 1 i 2 ustawy o VAT, są wyłącznie wydatki dotyczące pojazdów samochodowych, które są ponoszone w związku z ich używaniem na potrzeby podatników ponoszących te koszty. Nie są według mnie takimi wydatkami koszty ponoszone w związku z eksploatacją lub używaniem pojazdów samochodowych na potrzeby innych podmiotów niż podatnicy ponoszący te koszty. Przyjęcie odmiennego stanowiska oznaczałoby bowiem, przykładowo, że do odliczania VAT w całości nie byliby uprawnieni np. podatnicy prowadzący warsztaty samochodowe i nabywający części samochodowe.
Jest to o tyle istotne, że według mnie wskazane koszty zakupu paliwa spółka ponosi w istocie w związku z eksploatacją lub używaniem pojazdów samochodowych na potrzeby innych podmiotów (tj. swoich klientów oraz najemców). Uważam w związku z tym, że z faktur dokumentujących koszty zakupu paliwa oraz z biletów dokumentujących przejazdy autostradami (tych, które na podstawie § 3 pkt 4 rozporządzenia o fakturach są uważane za faktury) spółka może odliczać VAT w całości.
Niestety, nie są mi znane żadne wyjaśnienia organów podatkowych dotyczące tej kwestii. Wskazane jest w związku z tym, aby spółka wystąpiła do dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej.
Autor jest doradcą podatkowym
podstawa prawna: art. 86 ust. 1 i art. 86a ust. 1 i 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. DzU z 2017 r. poz. 1221 ze zm.)
podstawa prawna: § 3 pkt 4 rozporządzenia ministra finansów z 3 grudnia 2013 r. w sprawie wystawiania faktur (DzU z 2013 r. poz. 1485)