PIT pracownika: koszty autorskie nadal niejasne dla firm

Przedsiębiorcy wciąż mają wiele wątpliwości, czy przy rozliczaniu PIT pracowników stosować preferencyjne 50-procentowe koszty uzyskania przychodów. Projekt, który miał wyjaśnić te kwestie, wbrew oczekiwaniom niewiele zmienia.

Publikacja: 19.02.2018 08:36

PIT pracownika: koszty autorskie nadal niejasne dla firm

Foto: 123RF

Możliwość odliczenia podwyższonych kosztów autorskich to rozwiązanie korzystne nie tylko dla pracowników, ale również dla pracodawców. Firmy dostrzegły, że mogą dzięki temu podnieść realne wynagrodzenie w wielu zawodach. Chętnie stosowali je pracodawcy zatrudniający m.in. informatyków piszących oprogramowania komputerowe, inżynierów projektujących instalację czy pracowników marketingu.

Sytuacja zmieniła się z początkiem 2018 r., kiedy możliwość odliczenia kosztów autorskich została znacznie ograniczona. Wprowadzająca te zmiany nowelizacja ustawy o PIT budziła jednak tak wiele emocji, że Ministerstwo Finansów zdecydowało się na kolejną zmianę i opublikowało na początku lutego br. kolejny projekt. Zakłada on modyfikację ustawowego katalogu rodzajów działalności twórczej, do których można stosować 50-proc. koszty. To krok w dobrym kierunku. Projekt przewiduje np., że z preferencji będą mogli skorzystać nie tylko twórcy literatury pięknej, ale również literatury użytkowej. Eksperci wskazują jednak, że również ta zmiana nie wprowadza jednoznacznej interpretacji. Niespodzianką jest, że na nowej liście nie ma twórców tekstów reklamowych, czyli copywriterów. Nie wiadomo też, jak traktować niektóre zawody z branży IT, jak np. graficy komputerowi czy twórcy stron internetowych.

PRO.RP.PL i The New York Times w pakiecie!

Podwójna siła dziennikarstwa w jednej ofercie.

Kup roczny dostęp do PRO.RP.PL i ciesz się pełnym dostępem do The New York Times na 12 miesięcy.

W pakiecie zyskujesz nieograniczony dostęp do The New York Times, w tym News, Games, Cooking, Audio, Wirecutter i The Athletic.

Podatki
Firma, która z własnej kieszeni opłaca grupową polisę OC dla kadry księgowej nie musi potrącać PIT
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama