Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej spowodowało, że polskie podmioty stały się beneficjentami swobody przepływu towarów, usług, kapitału oraz osób. Zgodnie z zasadą swobody przepływu osób, wszyscy obywatele Unii Europejskiej mają prawo do przemieszczania się, osiedlania się, podejmowania działalności gospodarczej i pracy w dowolnym kraju UE bez konieczności posiadania wiz i zezwoleń. Ponadto, obywatele jednego państwa członkowskiego podejmujący pracę lub inną działalność ekonomiczną w innym państwie członkowskim, na mocy przepisów unijnych mają zagwarantowane traktowanie w tożsamy sposób, w jaki to państwo traktuje swoich obywateli. Zabronione jest różnicowanie przez państwo członkowskie sytuacji prawnej obywateli swojego kraju i sytuacji prawnej obywateli innych państw członkowskich oraz jakakolwiek postać dyskryminacji obywateli innych państw.
Swoboda przepływu usług
W związku z funkcjonowaniem zasady swobody przepływu usług wielu obywateli Polski wyjechało w ciągu ostatnich lat do pracy za granicą. Powodem takich decyzji były m.in. korzystniejsze warunki finansowe podejmowanej pracy, korzystniejsze systemy zabezpieczenia społecznego oraz bardziej przejrzyste systemy podatkowe. Biorąc pod uwagę ostatnią z wymienionych przesłanek zaczęły się pojawiać wątpliwości, w jaki sposób powinny być realizowane obowiązki podatkowe tych osób. Kluczowym problemem okazało się ustalenie, czy zamieszkiwanie, praca oraz rozliczanie się z podatków za granicą wyłącza obowiązek podatkowy wobec polskiego fiskusa, czy może osoby takie muszą rozliczać się ze swoich obowiązków podatkowych podwójnie.
Rezydencja
W celu odpowiedzi na to pytanie należy scharakteryzować pojęcie rezydencji podatkowej. Determinuje ona stałe miejsce wypełniania przez podatnika zobowiązań podatkowych. Jej istotą jest określenie kto i w jakim zakresie podlega w danym kraju opodatkowaniu. Rezydent podatkowy danego kraju podlega tzw. nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, co oznacza, że opodatkowaniu w tym kraju podlega całość dochodów (przychodów) podatnika niezależnie od miejsca, w którym zostały one uzyskane. Podmiot, który nie jest rezydentem danego kraju, podlega ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu i w tym przypadku opodatkowaniu podlegają jedynie jego dochody (przychody) uzyskane w tym kraju.
Poszczególne jurysdykcje określają indywidualnie sposoby uzyskiwania rezydencji podatkowej. Przykładowo, polską rezydencję podatkową uzyskuje się w związku z posiadaniem w Polsce centrum interesów osobistych lub gospodarczych lub w związku z przebywaniem w Polsce nie krócej niż przez 183 dni w roku podatkowym. W celu prawidłowego ustalenia obowiązku podatkowego należy zatem zbadać status podatnika pod kątem rezydencji podatkowej.
Przykład
Pan Krzysztof posiada obywatelstwo polskie od 10 lat, ale mieszka, pracuje oraz płaci podatki w Wielkiej Brytanii. Jego rodzina mieszka w Polsce, ale on sam nie posiada w Polsce żadnego majątku i odwiedza swój rodzinny kraj okazjonalnie. Pan Krzysztof zastanawia się zatem, czy ma jakiekolwiek obowiązki podatkowe wobec polskiego fiskusa.
W tym przypadku już w pierwszym roku przebywania w Wielkiej Brytanii pan Krzysztof uzyskał rezydencję podatkową tego kraju. Podobnie jak w przypadku Polski, przepisy brytyjskie uzależniają uzyskanie rezydencji podatkowej od długości okresu przebywania na terytorium Wielkiej Brytanii. Jednocześnie, pan Krzysztof przebywa na terytorium Polski krócej niż przez 183 dni w roku podatkowym, a ponadto nie można stwierdzić, że jego centrum interesów osobistych lub gospodarczych znajduje się w Polsce. Pomimo posiadania w Polsce rodziny, nie prowadzi on tu bowiem żadnej działalności i nie posiada żadnego majątku, a fakt przebywania przez 10 lat w Wielkiej Brytanii pozwala stwierdzić, że centrum interesów osobistych i gospodarczych przeniósł do tego kraju. Utracił on zatem polską rezydencję podatkową i posiada nieograniczony obowiązek podatkowy w Wielkiej Brytanii. Brytyjski fiskus może zatem opodatkować wszystkie dochody (przychody) osiągane przez pana Krzysztofa zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w innych krajach. Jeżeli chodzi o możliwość opodatkowania dochodów (przychodów) pana Krzysztofa przez polskiego fiskusa, to w związku z faktem bycia nierezydentem i posiadaniem ograniczonego obowiązku podatkowego w tym kraju, opodatkowane w Polsce będą mogły być tylko te dochody (przychody), które pan Krzysztof osiągnie w Polsce.
W razie kolizji stosuje się umowę
Należy również pamiętać, aby przy ustalaniu wysokości zobowiązania podatkowego uwzględniać postanowienia umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, które mają pierwszeństwo przed przepisami krajowymi i rozstrzygają, które z państw w przypadku kolizji ma prawo opodatkowania podatnika. Jeżeli podatnik będący rezydentem Wielkiej Brytanii osiągnie dochód (przychód) na terytorium Polski, to w związku z ograniczonym obowiązkiem podatkowym w Polsce, jak i nieograniczonym obowiązkiem podatkowym w Wielkiej Brytanii, zarówno polski, jak i brytyjski fiskus będą mieli prawo jego opodatkowania. W tym przypadku konieczna jest analiza przepisów umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej pomiędzy tymi dwoma krajami.
Dochód z tytułu świadczenia przez podatnika pracy na terytorium Wielkiej Brytanii jak i inne dochody (przychody) osiągnięte na terytorium Wielkiej Brytanii, będą zatem opodatkowane tylko i wyłącznie przez brytyjskiego fiskusa.
Autor jest prawnikiem w Taxways Sp. z o.o. spółka doradztwa podatkowego
podstawa prawna: art. 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2016 r. poz. 2032 ze zm.)