Reklama
Rozwiń

W jaki sposób amortyzować wiatę

Na podatniku ciąży obowiązek prawidłowej klasyfikacji środka trwałego do odpowiedniej grupy KŚT. W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania składnika może zwrócić się z wnioskiem o wydanie opinii do urzędu statystycznego.

Publikacja: 06.11.2017 05:00

W jaki sposób amortyzować wiatę

Foto: Adobe Stock

- Przedsiębiorca weźmie w leasing operacyjny maszynę produkującą elementy metalowe. Ponieważ maszyna ma spore rozmiary, przedsiębiorca wybudował wiatę, w której maszyna ma być użytkowana. Wiata ma fundamenty i składa się z trzech ścian z cegły oraz dachu z blachy. Do jakiego numeru Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT) należy zakwalifikować taką wiatę? Jak ją amortyzować? – pyta czytelnik.

Stosownie do art. 22a ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c ustawy o PIT, środki trwałe. Są to stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością – o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1 ustawy o PIT, tj. umowy leasingu.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem
Podatki
Cyfrowa rewolucja w podatkach – kłopoty czy korzyści dla firm?