Jak rozliczyć likwidację nie w pełni umorzonych środków trwałych

Jeżeli likwidacja h środków trwałych jest ekonomicznie i gospodarczo uzasadniona, to taka sytuacja nie może być uznana za zmianę rodzaju działalności. Straty z likwidacji są wtedy kosztami uzyskania przychodu w wysokości niezamortyzowanej wartości tych środków.

Publikacja: 30.10.2017 01:00

Jak rozliczyć likwidację nie w pełni umorzonych środków trwałych

Foto: Fotolia.com

Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów strat powstałych w wyniku likwidacji nie w pełni umorzonych środków trwałych, jeżeli środki te utraciły przydatność gospodarczą na skutek zmiany rodzaju działalności (art. 16 ust. 1 pkt 6 ustawy o CIT i art. 23 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT).

Zgodnie z aktualnym stanowiskiem organów podatkowych, w przypadku, gdy przyczyną likwidacji środków trwałych jest to, że dotychczas wykorzystywany w działalności gospodarczej środek trwały utracił przydatność z racji zmiany rodzaju działalności, poniesiona strata nie stanowi kosztu podatkowego. Jeżeli jednak wszelkie działania w zakresie racjonalnej gospodarki środkami trwałymi w ramach prowadzonej już działalności gospodarczej skutkują likwidacją niektórych z tych środków i są ekonomicznie i gospodarczo uzasadnione, to nie mogą być kwalifikowane jako zmiana rodzaju działalności gospodarczej w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 6 ustawy o CIT i art. 23 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT. W takim przypadku straty z likwidacji nie w pełni umorzonych środków trwałych, spowodowane tego rodzaju zdarzeniami mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu w wysokości niezamortyzowanej wartości tych środków. O tym kiedy środek trwały traci swoją przydatność gospodarczą decyduje podatnik. Na jego wybór należy patrzeć przez pryzmat obiektywnych kryteriów ekonomicznych, które pozwolą przyjąć, że mimo konsekwencji w postaci straty, działanie podatnika ma swoje uzasadnienie ekonomiczne oraz jest racjonalne z punktu widzenia prowadzonej działalności gospodarczej i ma związek z przychodami. Jeżeli likwidacja nie w pełni umorzonego środka trwałego, będzie wynikiem utraty jego przydatności gospodarczej w ramach tego samego rodzaju działalności, to powstała strata będzie mogła zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów (interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 19 czerwca 2017 r., 0111-KDIB1-2.4010.71.2017.1.AW; interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 26 kwietnia 2017 r., 0111-KDIB1-2.4010.7.2017.1.ANK).

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Pomysł z zespołu Brzoski: e-faktury mogłyby wyręczyć sądy w ściganiu dłużników
Podatki
Fiskus już wie, kto sprzedaje w internecie. I zapowiada kontrole
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm