Jak amortyzować majątek nabyty nieodpłatnie

Za wartość początkową środków trwałych otrzymanych za darmo przyjmuje się wartość rynkową z dnia otrzymania, chyba że umowa o nieodpłatnym przekazaniu określa tę wartość w niższej wysokości.

Publikacja: 02.10.2017 02:00

Jak amortyzować majątek nabyty nieodpłatnie

Foto: Fotolia

Wartość początkowa środka trwałego (wartości niematerialnej i prawnej) stanowi podstawę do naliczania i dokonywania odpisów amortyzacyjnych. W zależności od sposobu pozyskania, np. zakupu, otrzymania w formie darowizny lub aportu, czy wytworzenia we własnym zakresie, wartość początkowa środka trwałego będzie się różnie kształtować.

W sposób szczególny ustawodawca określił sposób ustalania wartości początkowej składników majątku trwałego nabytego nieodpłatnie. Za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem art. 16g ust. 2-14 ustawy o CIT i art. 22g ust. 2 –18 ustawy o PIT, uważa się w razie nabycia w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób wartość rynkową z dnia nabycia, chyba że umowa darowizny albo umowa o nieodpłatnym przekazaniu określa tę wartość w niższej wysokości (16g ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT i art. 22g ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT).

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
TSUE: zwolnienie podatkowe dla kolejowych gruntów to nie pomoc publiczna
Podatki
Po reformie składki zdrowotnej część firm może zmienić formę opodatkowania
Podatki
Pomysł z zespołu Brzoski: e-faktury mogłyby wyręczyć sądy w ściganiu dłużników
Podatki
Fiskus już wie, kto sprzedaje w internecie. I zapowiada kontrole
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie