Rozliczenie kosztów skutera w firmie

ROZLICZENIA | Motocykl o pojemności powyżej 50 cm3 spełnia warunki uznania go za pojazd samochodowy. Jeśli nie jest środkiem trwałym w firmie, to rozliczanie jego kosztów wymaga prowadzenia kilometrówki. Obowiązuje tu także ograniczenie odliczenia 50 proc. VAT od nabycia towarów lub usług związanych z jednośladem.

Aktualizacja: 09.09.2017 18:47 Publikacja: 09.09.2017 12:00

Rozliczenie kosztów skutera w firmie

Foto: Fotolia.com

Zakorkowane ulice, ograniczenia w parkowaniu samochodów, a także koszty bieżącej eksploatacji sprzyjają podejmowaniu decyzji o nabyciu na potrzeby firmy niewielkich motocykli, powszechnie nazywanych skuterami. Pojazdy te wpisały się już w krajobraz miejskich ulic. Zauważalnie wzrasta ich liczba na naszych drogach. Obok argumentów czysto praktycznych, nabycie lub wykorzystywanie skutera do celów firmowych stawia przed przedsiębiorcami konieczność rozpoznania skutków podatkowych takiego działania.

Skuter może być wykorzystywany zarówno jako składnik majątku firmowego, jak i prywatny pojazd przedsiębiorcy. Pierwszą niespodzianką, która może spotkać podatników, jest możliwość uznania skutera za samochód osobowy w rozumieniu ustaw o PIT i o CIT. Jak bowiem stanowią ich regulacje, samochodem osobowym jest pojazd samochodowy w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, konstrukcyjnie przeznaczony do przewozu nie więcej niż dziewięciu osób łącznie z kierowcą, z wyjątkiem wskazanych pojazdów szczególnych, wśród których nie są wymienione motocykle. Prawo o ruchu drogowym definiuje motocykl jako pojazd samochodowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej przekraczającej 50 cm3, dwukołowy lub z bocznym wózkiem – wielośladowy (również pojazd trójkołowy o symetrycznym rozmieszczeniu kół). Skuter o pojemności skokowej przekraczającej 50cm3 uznawany jest zatem za motocykl, a ten z kolei – będąc pojazdem samochodowym w prawie o ruchu drogowym – jest traktowany w ustawach podatkowych jako samochód osobowy. Wyjątkiem będą te skutery, których właściwości pozwalają na ich zakwalifikowanie jako motorowery. Uznaje się za nie pojazdy dwu- lub trójkołowe zaopatrzone w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczajcej 50 cm3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Ważny wyrok TSUE. Rekompensata za straty spółki bez podatku VAT
Podatki
Koszty wynagrodzeń mogą dać korzyść wiele razy. Przyjazna podatnikom interpretacja
Podatki
Fiskus odpuści odsetki za czas kontroli. To spełnienie postulatu deregulacji
Podatki
Rząd chce odroczyć obowiązek raportowania ESG
Podatki
Firma nie będzie musiała publikować strategii. Sprzątanie pozostałości Polskiego Ładu
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku