Nowe zasady amortyzacji: zaliczka kosztem? Tak, jeśli dotyczy środków trwałych

Od 12 sierpnia firmy mogą korzystać z nowych zasad amortyzacji. Mają prawo odliczyć jednorazowo do 100 tys. zł wydatków na zakup składników majątku. W rachunku podatkowym wolno ująć już wpłaty na ich poczet.

Publikacja: 30.08.2017 06:00

Nowe zasady amortyzacji: zaliczka kosztem? Tak, jeśli dotyczy środków trwałych

Foto: 123RF

Obowiązują już nowe możliwości dotyczące amortyzacji środków trwałych. Warto dokładnie przyjrzeć się znowelizowanym przepisom przed powzięciem decyzji o skorzystaniu z przywilejów, które z nich wynikają, tak aby benefity były jak największe. Zmiany wprowadziła nowelizacja ustawy o podatkach dochodowych od osób fizycznych oraz osób prawnych, która weszła w życie 12 sierpnia 2017 roku (DzU poz. 1448). Całkowitym novum, które wynika ze zmienionych przepisów, jest postawienie podatnikom do dyspozycji prawa do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wpłat (zaliczek) na poczet nabycia środków trwałych z grup 3–6 oraz 8 Klasyfikacji Środków Trwałych. Kwota zaliczki, która może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów zgodnie z tą metodologią (art. 22 ust. 1s ustawy o PIT oraz art. 15 ust. 1zd ustawy o CIT), jest limitowana i wynosi maksymalnie 100 000 zł.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama