Natalia Kotlarek, starszy konsultant, ABC Tax, Spółka Doradztwa Podatkowego

1. Czy obecnie planowane są jakieś zmiany w przepisach o cenach transferowych?

Tak. W projekcie nowelizacji ustaw o PIT i o CIT oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne z 6 lipca 2017 r. pojawiła się nowa modyfikacja dotycząca dokumentacji cen transferowych. Obecnie trwają prace nad projektem ustawy (etap opiniowania).

2. Na czym będzie polegała zmiana? Jakich podmiotów będzie dotyczyć?

Projekt zmieniający ww. ustawy przewiduje przede wszystkim rozwiązania o charakterze uszczelniającym system podatków dochodowych. Jeśli chodzi o ceny transferowe, proponuje się, aby podmioty powiązane z innymi podmiotami jedynie osobą wspólnika w postaci Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego (JST) nie były traktowane jako powiązane.

3. Co to oznacza w praktyce?

Nie będzie konieczne sporządzanie dokumentacji cen transferowych dla transakcji między podmiotem a jego udziałowcem – Skarbem Państwa/JST. Obowiązek ten nie będzie też dotyczył transakcji między podmiotami powiązanymi jedynie osobą wspólnika w postaci Skarbu Państwa/JST. Może dotyczyć to transakcji zawieranych np. przez przedsiębiorstwa komunalne.

4. Od kiedy zmiany mają zacząć obowiązywać?

Zasadniczo, ustawa nowelizująca ma wejść w życie 1 stycznia 2018 r. Niemniej jednak, wyżej wskazane zmiany w zakresie cen transferowych mają mieć zastosowanie do dochodów uzyskanych po 1 stycznia 2017 r. Oznacza to, że regulacje te zaczną obowiązywać z mocą wsteczną.

5. Czy oprócz wymienionych transakcji z udziałem podmiotów powiązanych osobą wspólnika w postaci Skarbu Państwa/JST mogą wystąpić inne sytuacje, w których również nie trzeba sporządzać dokumentacji cen transferowych?

Tak. Brak obowiązku sporządzania dokumentacji dotyczy transakcji, w których cena lub sposób określenia ceny wynika z przepisów ustaw lub wydanych na ich podstawie aktów normatywnych. Dotyczy to np. transakcji z zakresu dostaw wody, gdzie cena jest uregulowana zatwierdzonymi taryfami i uchwałami rady gminy. Potwierdza to m.in. interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 17 lipca 2017 r. (0111-KDIB1-2.4010.97.2017.1.AW).

6. Na jakie jeszcze zmiany w zakresie cen transferowych czekają podatnicy?

Obecnie podatnicy oczekują finalnej wersji rozporządzenia ministra rozwoju i finansów w sprawie informacji zawartych w dokumentacji podatkowej, które wspomina m.in. o elementach master file. Wstępny projekt spotkał się, w trakcie konsultacji publicznych, z wieloma uwagami i zastrzeżeniami. Zgodnie z zapowiedzią Ministerstwa Finansów, uwagi te powinny zostać w większości uwzględnione w wersji finalnej rozporządzenia.

—Natalia Kotlarek

—Aleksandra Piękniewska, konsultant, ABC Tax, Spółka Doradztwa Podatkowego