Reklama
Rozwiń

Jaka stawka VAT na usługi agroturystyczne?

Rolnik będący czynnym podatnikiem VAT, który wynajmuje w swoim gospodarstwie na wsi pokoje dla letników, nalicza od tej usługi podatek w preferencyjnej wysokości.

Publikacja: 26.06.2017 05:50

Jaka stawka VAT na usługi agroturystyczne?

Foto: Fotolia

Jestem rolnikiem i podatnikiem VAT czynnym. Zamierzam świadczyć usługi agroturystyczne polegające na wynajmie czterech pokoi dla osób przyjeżdżających na wieś na wakacje. Według jakiej stawki VAT należy opodatkować te usługi? – pyta czytelnik.

Działalność w zakresie usług agroturystycznych jest zaklasyfikowana wg PKWiU 2008 w grupowaniu 55 „Usługi związane z zakwaterowaniem". Na podstawie art. 41 ust. 2 w zw. z poz. 163 załącznika nr 3 i art. 146a pkt 2 ustawy o VAT, do usług związanych z zakwaterowaniem (PKWiU 55) stosuje się 8-proc. stawkę VAT. Świadczone usługi agroturystyczne polegające na wynajmie lokali krótkotrwałego zakwaterowania należy zatem opodatkować preferencyjną stawką VAT w wysokości 8 proc. (interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu z 21 grudnia 2015 r., ILPP3/4512-1-137/15-4/TK; interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach z 27 maja 2015 r., IBPP3/4512-192/15/KG). Należy przy tym pamiętać, że usługi agroturystyczne, jako związane z zakwaterowaniem, nie mogą korzystać ze zwolnienia przewidzianego dla wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe (zob. art. 43 ust. 1 pkt 36 w zw. z ust. 20 ustawy o VAT).

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem
Podatki
Cyfrowa rewolucja w podatkach – kłopoty czy korzyści dla firm?
Podatki
Fiskus przyłapał doradcę podatkowego na rozliczaniu w koszty wydatków na drogie ubrania, meble i wycieczki