Jaki kurs waluty zastosować w przypadku dochodów z USA

Do dochodów (przychodów) uzyskanych i opodatkowanych za granicą z tytułu udzielenia licencji, kwotę podatku zapłaconego w obcym państwie przelicza się na złote według kursu średniego NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poboru tego podatku przez kontrahenta zagranicznego. Kwotę dochodu (przychodu) przelicza się natomiast według kursu średniego NBP z ostatniego dnia okresu rozliczeniowego określonego w umowie (nie rzadziej niż raz w roku).

Aktualizacja: 18.06.2017 15:16 Publikacja: 18.06.2017 14:02

Jaki kurs waluty zastosować w przypadku dochodów z USA

Foto: Fotolia.com

Tak uznała Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 17 lutego 2017 r. (2461-IBPB-1-2.4510.1150.2016.1.KP)

Spółka uzyskuje przychody z tytułu udzielania licencji podmiotom z siedzibą w USA, na korzystanie z utworów w postaci gier komputerowych na polach eksploatacji określonych w umowie licencyjnej. Wynagrodzenie należne spółce wypłacane jest w walucie obcej, w miesięcznych cyklach rozliczeniowych. Zgodnie z postanowieniami umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu zawartej pomiędzy Polską i USA, kontrahenci zagraniczni kwalifikują czynności wykonywane przez spółkę, jako należności licencyjne. Wypłacając należność na rzecz spółki, potrącają tzw. podatek u źródła (WHT) w wysokości 10 proc. przychodu. O wysokości potrącenia informują spółkę. Na miesięcznych zestawieniach widnieje pozycja o kwocie całego przychodu oraz przychodu opodatkowanego na terenie USA podatkiem w wysokości 10 proc. Informację o wysokości pobranego podatku spółka uzyskuje w styczniu kolejnego roku podatkowego.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama