Jaki kurs waluty zastosować w przypadku dochodów z USA

Do dochodów (przychodów) uzyskanych i opodatkowanych za granicą z tytułu udzielenia licencji, kwotę podatku zapłaconego w obcym państwie przelicza się na złote według kursu średniego NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poboru tego podatku przez kontrahenta zagranicznego. Kwotę dochodu (przychodu) przelicza się natomiast według kursu średniego NBP z ostatniego dnia okresu rozliczeniowego określonego w umowie (nie rzadziej niż raz w roku).

Aktualizacja: 18.06.2017 15:16 Publikacja: 18.06.2017 14:02

Jaki kurs waluty zastosować w przypadku dochodów z USA

Foto: Fotolia.com

Tak uznała Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 17 lutego 2017 r. (2461-IBPB-1-2.4510.1150.2016.1.KP)

Spółka uzyskuje przychody z tytułu udzielania licencji podmiotom z siedzibą w USA, na korzystanie z utworów w postaci gier komputerowych na polach eksploatacji określonych w umowie licencyjnej. Wynagrodzenie należne spółce wypłacane jest w walucie obcej, w miesięcznych cyklach rozliczeniowych. Zgodnie z postanowieniami umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu zawartej pomiędzy Polską i USA, kontrahenci zagraniczni kwalifikują czynności wykonywane przez spółkę, jako należności licencyjne. Wypłacając należność na rzecz spółki, potrącają tzw. podatek u źródła (WHT) w wysokości 10 proc. przychodu. O wysokości potrącenia informują spółkę. Na miesięcznych zestawieniach widnieje pozycja o kwocie całego przychodu oraz przychodu opodatkowanego na terenie USA podatkiem w wysokości 10 proc. Informację o wysokości pobranego podatku spółka uzyskuje w styczniu kolejnego roku podatkowego.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Pomysł z zespołu Brzoski: e-faktury mogłyby wyręczyć sądy w ściganiu dłużników
Podatki
Fiskus już wie, kto sprzedaje w internecie. I zapowiada kontrole
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm