Podatki: z korektą nie warto zwlekać

Podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą skorygować swój błąd wobec fiskusa składając deklarację korygującą. Powinni dopłacić ewentualną zaległość wraz z odsetkami wynoszącymi 8 proc. rocznie. W razie naprawy błędu przed upływem pół roku i wpłacie zaległości w ciągu siedmiu dni odsetki będą o połowę niższe.

Publikacja: 25.05.2017 07:00

Prawo do skorygowania deklaracji jest zawieszone w czasie trwania postępowania podatkowego lub kontr

Prawo do skorygowania deklaracji jest zawieszone w czasie trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej w objętym nimi zakresie

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

System rozliczeń podatkowych jest na tyle skomplikowany, że nietrudno o błąd czy pomyłkę co do kwot podatku. Na takie ryzyko narażeni są szczególnie przedsiębiorcy, którzy z uwagi na charakter prowadzonej aktywności gospodarczej obowiązani są do prawidłowego rozpoznania skutków swojej działalności w różnych obszarach prawa podatkowego. Nic więc dziwnego, że nierzadko dochodzi do sytuacji, w której przedsiębiorcy – działający jako podatnicy lub płatnicy – na skutek ujawnionych błędów korygują swoje pierwotne rozliczenia z fiskusem. Prawo złożenia korygujących deklaracji podatkowych wynika wprost z ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (o.p.). Jak bowiem stanowi jej art. 81 § 1, jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, to podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację poprzez złożenie deklaracji korygującej. Oczywiście regulacje o.p. przewidują także katalog sytuacji, w których uprawnienie to jest zawieszone (np. na okres trwania postępowania podatkowego).

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Wyrok TSUE: Polska za bardzo ogranicza zwolnienie z VAT dla importowanych towarów
Podatki
Czy polski oddział zagranicznej firmy musi mieć osobny NIP? Sąd odpowiedział
Podatki
Ważny wyrok TSUE. Rekompensata za straty spółki bez podatku VAT
Podatki
Koszty wynagrodzeń mogą dać korzyść wiele razy. Przyjazna podatnikom interpretacja
Podatki
Projekt: fiskus odpuści odsetki za czas kontroli. To spełnienie postulatu deregulacji
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem