Aktualizacja: 27.04.2017 02:00 Publikacja: 27.04.2017 02:00
Foto: 123RF
- Jak wygląda zasada odliczania od podatku kwoty wolnej w przypadku nieregularnych dochodów? Jestem instruktorem alpinizmu i przewodnikiem wysokogórskim. W moim przypadku dochody są ściśle powiązane z sezonem: bądź to letnim, bądź zimowym. W tych okresach moje dochody są relatywnie wysokie, natomiast w okresach przejściowych są – niestety – niemal żadne. Rozliczam swój podatek dochodowy kwartalnie, akurat w „metryce" idealnie pokrywającej się z sezonowością moich zarobków (kw. I i III – dochodowe, kw. II i IV – „głodowe"). Wszystkie zasady odnoszące się do obliczania kwoty wolnej, o których czytałem w komentarzach do nowych przepisów, odnoszą się do sytuacji pracowników etatowych lub im podobnych co do statusu dochodowego, czyli zarabiających regularnie „zrównoważone" kwoty. Nie potrafię znaleźć procedury pozwalającej na miarodajne (i niekontrowersyjne w razie kontroli skarbowej) określenie w jakim przedziale dochodów jestem uplasowany, a więc której z metod wyliczeniowych podlegam przy ustalaniu mojej ostatecznej należności wobec fiskusa za np. I kwartał br. Czyżby od 2017 roku jedynym momentem upoważniającym do potrącenia sobie kwoty wolnej miało być dopiero moje rozliczenie roczne PIT – po podsumowaniu całorocznych dochodów? – pyta czytelnik.
Zadośćuczynienie wypłacone pracownikowi na podstawie ugody sądowej za wypadek przy pracy może być kosztem podatkowym pracodawcy.
Leasing zwrotny ruchomości to dwie osobne transakcje. Zbycie przez korzystającego na rzecz finansującego takiej ruchomości podlega opodatkowaniu VAT jako odpłatna dostawa towarów.
Umowa z fiskusem rozwiewająca nieporozumienia co do faktów, roczny limit czasu kontroli skarbowej a także możliwość zmiany formy opodatkowania małych firm w trakcie roku – to kolejne podatkowe propozycje zespołu Rafała Brzoski.
Zanim zmienią się przepisy, jest interpretacja: doradca podatkowy i rzecznik patentowy nie muszą donosić na swoich klientów władzom skarbowym.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Firma może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na owoce i warzywa dla zatrudnionych w ciężkich warunkach kobiet. Fiskus to potwierdził w interpretacji.
W salonach dealerskich sieci Suzuki w całej Polsce ruszyły pokazy premierowych motocykli Suzuki DR-Z4S i DR-Z4SM. Nowe maszyny będzie można zobaczyć w miastach praktycznie w całej Polsce.
Firmy, które spełniły ustawowe warunki, mają czas na złożenie deklaracji na podatek od nieruchomości na 2025 r. do końca marca. Dostały więc na to dwa miesiące więcej niż zwykle.
Firmy powinny zweryfikować, czy wśród ich pracowników znajdują się żołnierze WOT lub aktywnej rezerwy. Od 2025 r. obowiązuje bowiem nowa ulga podatkowa w PIT i CIT na zatrudnienie tych niezawodowych żołnierzy.
Opłaty dodatkowe związane z zakupem kompleksowej usługi spedycyjnej realizowanej przez kontrahenta zagranicznego przy użyciu kontenerów nie są opłatą za użytkowanie urządzenia przemysłowego i nie są objęte podatkiem u źródła.
Krajowy podatek minimalny to nowy rodzaj obciążenia dla podatników CIT. O nowych regulacjach muszą pamiętać również ci podatnicy, którzy prowadzą działalność poprzez położony na terytorium Polski zagraniczny zakład.
Podatnicy estońskiego CIT muszą zwrócić uwagę na prawidłowe zamknięcie ksiąg rachunkowych za 2024 r. Późniejsze ujawnienie transakcji może powodować obowiązek zapłaty podatku od tzw. nieujawnionych operacji gospodarczych. I to z odsetkami.
Przychody z udzielania licencji na oprogramowanie są przychodami „pasywnymi”. Nie ma przy tym znaczenia, jaki jest zakres licencji, której spółka udziela na wytworzone przez siebie oprogramowanie.
Osoby planujące założenie własnej firmy rozważają, jaką formę prawną wybrać: spółkę z o.o., a może JDG. Decyzja powinna być podjęta na podstawie analizy takich czynników jak cele firmy, oszacowanie ryzyka biznesowego czy analizy kwestii podatkowych.
Przedsiębiorca ma prawo zaliczać do kosztów wydatki na eksploatację auta, z którego korzysta na podstawie umowy użyczenia. Jeśli samochód jest też używany prywatnie, to koszty rozlicza w 75 proc. Użyczonego samochodu nie można natomiast amortyzować.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas