Aktualizacja: 27.04.2017 02:00 Publikacja: 27.04.2017 02:00
Foto: 123RF
- Jak wygląda zasada odliczania od podatku kwoty wolnej w przypadku nieregularnych dochodów? Jestem instruktorem alpinizmu i przewodnikiem wysokogórskim. W moim przypadku dochody są ściśle powiązane z sezonem: bądź to letnim, bądź zimowym. W tych okresach moje dochody są relatywnie wysokie, natomiast w okresach przejściowych są – niestety – niemal żadne. Rozliczam swój podatek dochodowy kwartalnie, akurat w „metryce" idealnie pokrywającej się z sezonowością moich zarobków (kw. I i III – dochodowe, kw. II i IV – „głodowe"). Wszystkie zasady odnoszące się do obliczania kwoty wolnej, o których czytałem w komentarzach do nowych przepisów, odnoszą się do sytuacji pracowników etatowych lub im podobnych co do statusu dochodowego, czyli zarabiających regularnie „zrównoważone" kwoty. Nie potrafię znaleźć procedury pozwalającej na miarodajne (i niekontrowersyjne w razie kontroli skarbowej) określenie w jakim przedziale dochodów jestem uplasowany, a więc której z metod wyliczeniowych podlegam przy ustalaniu mojej ostatecznej należności wobec fiskusa za np. I kwartał br. Czyżby od 2017 roku jedynym momentem upoważniającym do potrącenia sobie kwoty wolnej miało być dopiero moje rozliczenie roczne PIT – po podsumowaniu całorocznych dochodów? – pyta czytelnik.
Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.
Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Oddział spółki zagranicznej, która ma już NIP, nie musi mieć drugiego, własnego, żeby wywiązywać się z obowiązkó...
Jeśli spółka dostała od samorządu rekompensatę, która ma pokryć stratę z działalności i nie wypływa bezpośrednio...
Wydatki na wynagrodzenia pracowników mogą być kilkakrotnie wykorzystane w ramach ulg wspomagających innowacyjność.
Gdy kontrola u podatnika będzie się przedłużała, to nie zapłaci on odsetek od podatków za czas tej kontroli. To...
Ministerstwo Finansów przygotowało projekt przepisów, które przesuwają w czasie o dwa lata obowiązek raportowani...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas