Premie są kosztem w dacie ich wypłaty

Premie nie mogą być uznane za „należne" przed ich uchwaleniem przez spółkę. Świadczenia te są należne dopiero, gdy zostały przyznane pracownikom, gdyż dopiero wtedy pracownicy stają się uprawnieni do dochodzenia wypłaty z tytułu ich przyznania.

Publikacja: 24.04.2017 03:00

Premie są kosztem w dacie ich wypłaty

Foto: www.sxc.hu

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 13 stycznia 2017 r. (III SA/Wa 2822/15).

Zgodnie z obowiązującym układem pracy spółka wypłaca pracownikom premie (miesięczne, kwartalne i roczne), których wysokość uzależniona jest od indywidualnych lub zbiorczych osiągnięć pracowników firmy. Wielkość premii może zostać zredukowana do zera, co oznacza, że mogą wystąpić sytuacje, że pracownik – niezależnie od swoich indywidualnych osiągnięć – w ogóle nie otrzyma premii. Dodatkowo, za każdy rok pracownikom przysługuje dodatkowa premia roczna, wypłacana w kolejnym roku kalendarzowym, najpóźniej z wynagrodzeniem za czerwiec. Wypłata premii rocznych (w tym dodatkowej premii rocznej) następuje zawsze po dniu złożenia zeznania CIT-8 za poprzedni rok podatkowy, tak więc na dzień złożenia zeznania nie jest znana rzeczywista wysokość przyznanej premii. Dlatego spółka zawiązuje rezerwę na wypłacane premie. Spółka zapytała organ podatkowy, czy wypłacone premie w roku następującym po roku, za który zostały przyznane, są kosztem uzyskania przychodów w dacie ich wypłaty czy w ostatnim miesiącu roku, za który zostały przyznane. Zdaniem spółki, dopiero wykorzystanie rezerwy (moment wypłaty premii) należy traktować jako moment rozpoznania kosztu podatkowego.

Pozostało jeszcze 82% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Wyrok TSUE: Polska za bardzo ogranicza zwolnienie z VAT dla importowanych towarów
Podatki
Czy polski oddział zagranicznej firmy musi mieć osobny NIP? Sąd odpowiedział
Podatki
Ważny wyrok TSUE. Rekompensata za straty spółki bez podatku VAT
Podatki
Koszty wynagrodzeń mogą dać korzyść wiele razy. Przyjazna podatnikom interpretacja
Podatki
Projekt: fiskus odpuści odsetki za czas kontroli. To spełnienie postulatu deregulacji
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem