Reklama
Rozwiń

Jak rozliczyć VAT z faktury za szkolenie

Przedsiębiorca nie odliczy podatku z tytułu zakupu usług noclegowych i gastronomicznych, chyba że nabywa kompleksową usługę organizacji, na którą składają się m.in zakwaterowanie i wyżywienie.

Publikacja: 02.02.2017 04:50

Jak rozliczyć VAT z faktury za szkolenie

Foto: 123RF

- Jestem właścicielem firmy, prowadzę wyłącznie działalność opodatkowaną. Zleciłem firmie zewnętrznej zorganizowanie szkolenia dla moich kontrahentów. Od firmy tej otrzymałem fakturę, na której wyodrębnione są pozycje dotyczące noclegu oraz wyżywienia. Czy mogę w całości odliczyć VAT z otrzymanej faktury? – pyta czytelnik.

Prawo do odliczenia przysługuje podatnikom VAT w zakresie w jakim nabywane przez nich towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych (zob. art. 86 ust. 1 ustawy o VAT). Dla istnienia prawa do odliczenia podatku naliczonego nie jest przy tym konieczny bezpośredni związek między zakupami a wykonywanymi przez podatnika czynnościami opodatkowanymi. Może to być również związek pośredni, jeżeli zakupy związane są z działalnością opodatkowaną podatnika (zob. przykładowo wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 29 marca 2011 r., I FSK 571/10). Powoduje to, między innymi, że do odliczania VAT uprawniają zakupy usług organizacji szkoleń, jeżeli nabywane są w związku z prowadzoną przez podatników działalnością opodatkowaną.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?