Aktualizacja: 24.01.2017 06:48 Publikacja: 24.01.2017 06:48
Foto: 123RF
Fiskus nie chce zmienić swojego stanowiska w sprawie wydatków wynikłych z wcześniejszego rozwiązania umowy najmu. Nie zgadza się na uznanie ich za koszt uzyskania przychodu, nawet gdy kontynuowanie umowy nie ma uzasadnienia ekonomicznego. Wiele firm odwołuje się w podobnych sprawach do sądu.
Jedną z takich spraw rozpatrywał ostatnio Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach. Dotyczyła ona spółki, która prowadzi kilka sklepów spożywczych i przemysłowych pod szyldem jednej z sieci franczyzowych. W 2006 r. zawarła umowę najmu lokalu na dziesięć lat. Musiała jednak zwiększyć powierzchnię sprzedażową w związku z rozwojem sieci i wymaganiami franczyzodawcy. Dlatego w kwietniu 2015 r. podpisała umowę najmu nowego lokalu, gdzie dzięki większej powierzchni możliwe jest wprowadzenie do sprzedaży nowego asortymentu. Zaletą jest też większa liczba miejsc parkingowych. W efekcie spółka osiąga w nowej lokalizacji wyższe zyski. Spółka musiała zapłacić wynajmującemu ponad 200 tys. zł odszkodowania z tytułu wcześniejszego rozwiązania umowy. Gdyby ją kontynuowała, to do końca jej trwania musiałaby w sumie zapłacić ponad 400 tys. zł. Spółka wystąpiła o interpretację, by potwierdzić, że może uznać odszkodowanie za koszt uzyskania przychodu. Izba Skarbowa wydała jednak odmowne rozstrzygnięcie. Uzasadniała, że samo odstąpienie od umowy celem zmniejszenia straty ekonomicznej to za mało, by uznać, że mamy do czynienia z zachowaniem źródła przychodu. Decyzja spółki nie spełnia warunków określonych w art. 15 ustawy o CIT, gdyż nie ma związku z uzyskiwanymi przez nią przychodami. Firma, zawierając umowy gospodarcze, nie może przerzucać wynikającego z nich ryzyka na Skarb Państwa.
Zadośćuczynienie wypłacone pracownikowi na podstawie ugody sądowej za wypadek przy pracy może być kosztem podatkowym pracodawcy.
Leasing zwrotny ruchomości to dwie osobne transakcje. Zbycie przez korzystającego na rzecz finansującego takiej ruchomości podlega opodatkowaniu VAT jako odpłatna dostawa towarów.
Umowa z fiskusem rozwiewająca nieporozumienia co do faktów, roczny limit czasu kontroli skarbowej a także możliwość zmiany formy opodatkowania małych firm w trakcie roku – to kolejne podatkowe propozycje zespołu Rafała Brzoski.
Zanim zmienią się przepisy, jest interpretacja: doradca podatkowy i rzecznik patentowy nie muszą donosić na swoich klientów władzom skarbowym.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Firma może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na owoce i warzywa dla zatrudnionych w ciężkich warunkach kobiet. Fiskus to potwierdził w interpretacji.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Przypadkowe upublicznienie nagrań z egzaminów na jednej z uczelni medycznych na platformie e-learningowej wymagało oficjalnego zgłoszenia oraz poinformowania o tym incydencie osób, których dotyczy naruszenie.
Spółka nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów dodatkowej kwoty wypłaconej zwolnionemu pracownikowi.
Przybywa zadłużonych płatników. Mogą wnioskować o odroczenie terminu płatności, rozłożenie należności na raty, a nawet ich umorzenie. Decyzja ZUS, choć uznaniowa, nie może być dowolna i podlega kontroli sądowej.
Wierzyciel zgłosił wierzytelność w postępowaniu upadłościowym. O tym, że została pominięta, a postępowanie prawomocnie zakończone, dowiedział się z odpowiedzi na skargę na przewlekłość. Teraz domaga się odszkodowania od Skarbu Państwa.
Do uwolnienia się od podatkowego długu spółki nie wystarczy wskazanie jakiegokolwiek jej mienia. Ma to być realny majątek, pozwalający na skuteczną egzekucję w znacznej części.
Ingerencja organu nadzoru w uchwałodawstwo gminne może mieć miejsce tylko, gdy doszło do naruszenia prawa, a nie np. zasad celowości czy gospodarności.
Gdy wnioskodawca powołuje się na ogólne prawo do informacji publicznej, a istnieje inna szczególna podstawa do udostępnienia żądanych danych, np. ustawa o udostępnianiu informacji o środowisku, to należy jej udzielić w tym innym trybie.
Ustawodawca nie przewidział zwolnienia od podatku VAT dla odpłatnego udostępniania budynków.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas