Czy ryczałt obejmuje koszty paliwa

Wartość nieodpłatnego świadczenia dla pracownika z tytułu prywatnego wykorzystywania samochodu służbowego jest ustalona w wysokości ryczałtowej. Organy podatkowe wskazują w interpretacjach, że kwota ta obejmuje samo udostępnienie auta. Z kolei sądy twierdzą, że mieści się w niej także koszt zakupionego przez pracodawcę paliwa.

Aktualizacja: 20.11.2016 14:27 Publikacja: 20.11.2016 13:15

Wysokość otrzymywanego przez pracownika ryczałtu zależy od pojemności silnika firmowego auta.

Wysokość otrzymywanego przez pracownika ryczałtu zależy od pojemności silnika firmowego auta.

Foto: 123RF

Możliwość wykorzystywania przez pracownika samochodu firmowego do jego prywatnych potrzeb niewątpliwie świadczy o dodatkowej atrakcyjności posady. Również z punktu widzenia pracodawcy takie świadczenie niesie ze sobą wiele korzyści, takich jak np. zapewnienie przez pracownika miejsca garażowania firmowego pojazdu.

Zagadnienie to przez wiele lat budziło jednak liczne wątpliwości odnośnie do zasad ustalania przez pracodawcę wartości takiego świadczenia, a w konsekwencji obliczania, poboru oraz odprowadzenia zaliczki na PIT od wynagrodzeń pracownika. W myśl art. 12 ust. 1 ustawy o PIT za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń. Oznacza to, że wartość pieniężna świadczenia polegającego na udostępnieniu pracownikowi samochodu do celów prywatnych jest jego przychodem ze stosunku pracy.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Rząd chce odroczyć obowiązek raportowania ESG
Podatki
Firma nie będzie musiała publikować strategii. Sprzątanie pozostałości Polskiego Ładu
Podatki
Więcej uprawnień dla kontrolowanych firm. Złożą deklarację i częściową korektę
Podatki
Limit zwolnienia z VAT będzie wyższy w 2026 r. To element deregulacji
Podatki
Wyrok TSUE: prezes musi mieć szansę na uwolnienie się od podatku spółki
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku