Uchwalona nowela ustawy o VAT ma obowiązywać od 1 stycznia 2017 r. Utrudni działanie oszustów uczestniczących w tzw. karuzelach podatkowych i innych schematach wyłudzeń VAT . Sporo wątpliwości budzi jednak przepis o wstrzymaniu zwrotu VAT na trzy miesiące na żądanie szefów policji, CBA i ABW oraz prokuratora generalnego.
Tomasz Grunwald, doradca podatkowy i partner w KPMG, zwraca uwagę, że już dziś można wstrzymywać zwroty, gdy fiskus podejrzewa oszustwa. Przepis byłby uzasadniony, gdyby zapisać go precyzyjnie.
– Policja i służby mogłyby zażądać wstrzymania zwrotu ze względu np. na postępowanie związane z działalnością gospodarczą podatnika – proponuje ekspert.
Posłowie PiS, mimo protestów opozycji, przegłosowali przepis przewidujący odpowiedzialność pełnomocnika za zobowiązania firmy, którą reprezentował przy rejestracji. Ma sięgać aż 500 tys. zł i dotyczyć pierwszych sześciu miesięcy po rejestracji.
– To zbyt duże ryzyko. Nikt z doradców podatkowych nie podpisze się pod deklaracją VAT-R, zwłaszcza firm zagranicznych – przewiduje Mariusz Korzeb, doradca podatkowy i ekspert Pracodawców RP.
Choć te i inne przepisy budzą wątpliwości ekspertów, oceniają nowelę VAT jako krok ku uszczelnieniu systemu. Tomasz Grunwald zauważa jednak, że dopiero praktyka pokaże, jak nowe narzędzia zostaną zastosowane.
– Niedobrze, że w tym samym czasie jest przeprowadzana reforma służb skarbowych. Urzędnicy mogą bardziej troszczyć się o zachowanie swojego stanowiska niż o rzetelne zwalczanie oszustów – obawia się ekspert, nawiązując do uchwalonej ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej.
etap legislacyjny: trafi do Senatu
Opinia
Magdalena Saja, doradca podatkowy, prezes zarządu kancelarii WTS & Saja
W praktyce często dochodzi do rejestrowania się na VAT w Polsce zagranicznych przedsiębiorców. W większości to uczciwe firmy, które chcą tu płacić podatki. Jednak przepis o odpowiedzialności pełnomocnika rejestrującego te firmy za ich zaległości podatkowe może w praktyce spowodować, że doradcy podatkowi w ogóle nie będą chcieli podejmować się takiej działalności. Zrozumiała jest oczywiście troska ustawodawcy o powstrzymanie rejestracji firm-słupów, wykorzystywanych do oszustw podatkowych. Dobrym rozwiązaniem może być zatem uzupełnienie przepisu zastrzeżeniem, że odpowiedzialność solidarna nie dotyczy pełnomocników profesjonalnych, np. doradców podatkowych, radców prawnych czy adwokatów. Są to bowiem zawody zaufania publicznego, które dają gwarancję, że nie będą wspomagały oszustów.