O tym, jak zwalczać patologie związane z unikaniem podatków, dyskutowali w czwartek na konferencji zorganizowanej przez agendę ONZ Global Compact przedstawiciele branż, w których najczęściej dochodzi do takich nadużyć: paliwowej, spirytusowej, tytoniowej, hazardowej i gastronomicznej.
W najbliższych miesiącach ma dojść do uchwalenia tzw. pakietu przewozowego, czyli przepisów pozwalających na dokładniejsze monitorowanie przemieszczania towarów. Jest też projekt zmian w ustawie o podatku akcyzowym, zaostrzający niektóre wymogi wobec przedsiębiorców będących podatnikami akcyzy. Według wiceministra finansów Wiesława Jasińskiego poważne znaczenie będą miały jednak zmiany organizacyjne. Chodzi nie tylko o integrację służb fiskalnych, które mają od 1 stycznia połączyć się w Krajową Administrację Skarbową.
– Jeszcze przed reformą KAS zbudujemy w ministerstwie strukturę, której zadaniem będzie analityka podatkowa – zapowiedział Jasiński. Dodał, że w odróżnieniu od dotychczasowej praktyki analizy będą prowadzone na bieżąco, a nie np. po miesiącu od wystąpienia patologicznych zdarzeń.
Przedsiębiorcy popierają MF, choć nie do końca są zadowoleni z efektów dotychczasowych działań.
Leszek Wieciech z Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego zauważył, że pakiet paliwowy przyniósł efekty tylko w pierwszym miesiącu obowiązywania, czyli w sierpniu, a potem oszuści znaleźli sposoby na jego obejście.
– Przydałby się jednoosobowy nadzór nad zwalczaniem przestępczości w branży paliwowej – postulował Wieciech, wskazując na Czechy i Słowację, gdzie taka rola przypadła tamtejszym ministrom finansów, koordynującym działalność różnych służb kontrolnych.
Podczas konferencji padły też propozycje wykorzystania środków, które zastosowano w innych krajach UE.
– W Czechach podłączają wszystkie kasy fiskalne do centralnego systemu, we Włoszech konsument ponosi odpowiedzialność za brak paragonu, a w Portugalii wprowadzono premię w PIT za jego pobieranie – wyliczał Tomasz Kassel, doradca podatkowy z PwC.